Přes opakované konzultace a písemné odsouhlasení klíčového parametru úředníkem NSA, byl Šternberk nakonec vyřazen a nedostal ani korunu.

Takovou křivdu, i tak by se to dalo označit, si město nenechalo líbit. Kvůli rozhodnutí NSA z března 2022 podalo žalobu.

U Městského soudu v Praze vloni neuspělo. Šternberk ale bojuje dál. Proti verdiktu podal kasační stížnost k Nejvyššími správnímu soudu v Brně.

Ředitel společnosti Aquapark Olomouc Dalibor Přikryl ukazuje parcelu, kde by měl vzniknout nový krytý bazén
Tady vyroste nový bazén v Olomouci. Jak má fungovat a co nabídne

Vybudování Aquacentra Šternberk, které otevřelo v prosinci 2022, stálo téměř 200 milionů korun. Město zaplatilo náklady z vlastních zdrojů. Roky na sportovně-relaxační stánek šetřilo, aby už obyvatelé nemuseli dojíždět do Olomouce, Bohuňovic nebo Uničova. Ve třináctitisícovém městě krytý bazén citelně chyběl. Plavecká základna je zde početná.

„Když jsme projektovali a soutěžili zhotovitele, objevila se možnost získat dotaci NSA. Rozhodli jsme se, že žádost podáme, a ještě před samotnou stavbou jsme projekt přepracovávali, aby vyhověl parametrům,“ ohlédl se starosta města Stanislav Orság.

VIDEO: Otevření Aquacentra Šternberk v listopadu 2022

Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Problém? Udělali větší komfort

Náklady se kvůli tomu navýšily o více než 8 milionů korun. Šance uspět u NSA byla velká.

„Vyžádali si věci k upřesnění, telefonicky jsme se dotazovali a slyšeli jsme, že je to v řízení. Pak nám dokonce přišlo, že po administrativní stránce je všechno v pořádku a čeká se na hodnocení a vystavení rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ popisoval starosta, jak tehdy nahlížela NSA na projekt pro veřejnost a sportovce ve Šternberku. K pesimismu nebyl důvod.

Jenže na NSA v té době došlo k personálním změnám. Žádosti se začaly přehodnocovat.

„Najednou jsme zjistili, že žádnou dotaci nemáme a že naše dotace byla vyřazena,“ uvedl Orság.

Otevření Aquacentra ve Šternberku, 10. listopadu 2022
Krytý bazén ve Šternberku je hotový a má i ceník. Takto vypadá nové aquacentrum

V čem byl zásadní problém?

Paradoxně v tom, že město dopřává plavcům v bazéně větší komfort.

Výzva v příloze upravovala parametry pro plavecký bazén, kde je mimo jiné stanoven závazný ukazatel pro hloubku bazénu, a to 1,2 až 1,6 metru. Hloubka ve Šternberku je 1,4 až 1,8.

„Dostali jsme z NSA ujištění, a to písemně, že hloubka vyhovuje. Předělávali jsme projekt. Stálo to skoro 10 milionů navíc. Sportovní plavci poukazovali, že hloubka je lepší. Nepomohlo nic. Je to absurdní,“ uvedl místostarosta Jiří Kraus.

Dotace byla nenároková. Šternberk, který se cítí trestán za něco, co nezapříčinil, se kvůli křivdě rozhodl obrátit na soud.

„Jedná se nám o princip, protože vše jsme měli v pořádku,“ dodal místostarosta.

Nádrž ve Štarnově, kterou chce obec odbahnit a rozšířit. Počítá se s úpravou břehů, postupným vstupem do vody s pláží a molem. Únor 2024
Nový Koupák na Olomoucku. Jezírko s pláží i molem vznikne ze zpustlé nádrže

Veřejné prostředky vyletí komínem

Proti rozhodnutí NSA z 8. března 2022 podal Šternberk žalobu k Městskému soudu v Praze. Požadoval v ní zrušení rozhodnutí NSA. Poukazoval, že na základě písemné odpovědi úředníka NSA připravil projekt, dle kterého má hloubka bazénu činit 1,4 až 1,8 metru.

Podle města je proto nemyslitelné, aby v právním státě při nakládání s veřejnými prostředky mohla vzniknout situace, při které nejprve poskytovatel dotace ujistí o určitém postupu, žadatel na základě tohoto ujištění vynaloží nemalé veřejné prostředky k přípravě projektové žádosti, načež poskytovatel dotace kategoricky popře své předchozí ujištění a vydá rozhodnutí přímo opačné, čímž veškeré veřejné prostředky vynaložené na přípravu projektové žádosti včetně projektové dokumentace a jiných souvisejících výdajů obrazně řečeno „vyletí komínem“.

Městský soud vloni v únoru žalobu zamítl. V rozsudku se mimo jiné uvádí, že odpověď zaměstnance neobsahuje žádné konkrétní ujištění, že žalobce může uspět s projektem.

Město však bojuje dál a již se obrátilo s kasační stížností na Nejvyšší správní soud.

„Ten řízení stále vede a rozhodnutí vydáno doposud nebylo,“ potvrdil Lubomír Hladiš, vedoucí odboru správy majetku šternberského městského úřadu.

Studie krytého bazénu v areálu prostějovského aquaparku
Nový krytý bazén za půl miliardy postaví v Prostějově. Nabídne i atrakce a sauny

Návštěvnost vzrostla

Zatímco právníci svádějí bitvy, krytému bazénu ve Šternberku roste návštěvnost. Lidé si nové aquacentrum oblíbili.

„Vnímáme, že veřejnost je spokojena. Když srovnáme první měsíce letošního roku se stejným obdobím roku loňského, je dokonce vyšší. Mysleli jsme si, že počáteční zvědavost opadne, ale naopak,“ těší starostu Stanislava Orsága s tím, že největší nárůst eviduje provozovatel v části wellness.

125 Kč za hodinu

Přes rostoucí přízeň veřejnosti musí město provoz dotovat. S tím také od počátku u plaveckého bazénu počítalo – taková je ekonomika podobných provozů i v jiných městech.

Původně počítalo s ročním příspěvkem 5 až 8 milionů korun. Jenže udeřila energetická krize. Přepočty ukazovaly, že ztráta za 2023 může být až 20 milionů. Nakonec byla podle starosty 12 milionů korun.

Bazén od otevření zejména kvůli energiím mírně zdražil. Za hodinové vstupné zaplatí lidé v základní ceně 125 korun, devadesátiminutové vstupné je přijde na 185 korun, dvouhodinové na 235 korun a tříhodinové na 335 korun.

Pro srovnání za hodinový vstup na krytý plavecký bazén v Olomouci platí návštěvníci 115 korun a v nedalekém Centru zdraví Bohuňovice přijde pobyt ve vodní zóně a parní lázni na 165 korun (100 minut. Za 45 minut zaplatí návštěvník 90 korun).

Aquacentrum Šternberk

Otevření Aquacentra ve Šternberku, 10. listopadu 2022Otevření Aquacentra ve Šternberku, 10. listopadu 2022Zdroj: Deník/Lukáš KaboňTřípodlažní objekt šternberského aquacentra pojme 320 návštěvníků.Pětadvacetimetrový krytý bazén má šest drah a navazuje na něj zážitková část s výukovým a dětským bazénem, bazén s relaxačními vodními prvky a populární divokou řekou.Nechybí ani tobogán, který je dlouhý 90 metrů a má samostatný dojezd.Součástí centra je wellness s klasickou a finskou saunou, ochlazovacím bazénem, relaxační částí a venkovní vířivkou.