Dosavadní zastupitelka za ČSSD Jitka Weiermüllerová rezignovala na mandát v pátek 10. července. „Zvažovala tento krok delší dobu. Má k tomu především zdravotní, ale i jiné důvody. Mandát má po ní převzít poslanec Antonín Staněk, který byl dalším postupujícím,“ sdělil předseda krajské organizace ČSSD Jiří Zemánek.

Politolog Tomáš Lebeda.
Staněk? Nekompetentní, nikdy neměl být jmenován, hodnotí politolog

Podle něj se tak stane na nejbližším zasedání olomouckého zastupitelstva, které je na programu v pondělí 7. září. „Poslanec Antonín Staněk je zkušený politik, byl čtyři roky primátorem a má bohaté zkušenosti z komunální politiky. Jeho působení v zastupitelstvu bude ku prospěchu města, jsem o tom přesvědčen,“ dodal Jiří Zemánek.

Kroky k "reálné rekonstrukci zimního stadionu"

Zastupitelský mandát Antonín Staněk přijal a zdůvodnil to tím, že vyplývá z výsledku voleb. V pozici olomouckého zastupitele se chce zaměřit na několik velkých a prozatím odložených investičních akcí.

Ministr kultury Antonín Staněk
Staněk se brání kritice: Grebeníčkovu knihu jsem nekřtil

„Naskakuji do rozjetého vlaku, ve kterém ČSSD sedí v opozičních lavicích. Už tím je moje působení v zastupitelstvu limitované, ale určitě chci najít argumenty a podporu pro pokračování projektu prodloužení tramvajové trati a skutečné nastartování kroků k reálné rekonstrukci zimního stadionu,“ popsal bývalý primátor a bývalý ministr kultury.

Při práci pro město bude podle svých slov využívat zkušenosti z komunální politiky z minulosti.

Antonín Staněk
Staněk rezignuje na funkci ministra. Škody jsou značné, reagoval Zatloukal

Při práci pro město bude podle svých slov využívat zkušenosti z komunální politiky z minulosti.

„Myslím, že mohu využít znalosti nejen jednacího řádu zastupitelstva, ale i fungování procesů samosprávy a státní správy. Realizace investičních záměrů města je běh na dlouhou trať, a z toho důvodu bychom měli využít již připravené záměry, jako je také například odpadové centrum, a neslibovat časově nereálné projekty,“ míní Antonín Staněk.

Politolog: ČSSD dobrou službu neudělá

Politolog Tomáš Lebeda k návratu bývalého primátora Olomouce, exministra kultury a současného poslance za ČSSD Antonína Staňka do zastupitelstva města Olomouce:
„Má nezpochybnitelné právo mandát převzít a vykonávat ho. Měl by však zvážit, zda přijetím mandátu pro ČSSD udělá dobrou službu, anebo tím dělá dobrou službu pouze pro sebe. Můj dojem je, že přijetím mandátu straně dobrou službu neudělá.“ (tau)

Staňkovy kauzy

Jako ministr kultury Antonín Staněk náhle odvolal v dubnu 2019 ředitele olomouckého Muzea umění Michala Soukupa a ředitele Národní galerie Jiřího Fajta, na oba podal také trestní oznámení. Ta zdůvodnil opakovaným porušováním zákonů, v případě ředitele Muzea Umění v Olomouci se mělo týkat údajně nevýhodného výkupu pozemků pro stavbu budovy SEFO.

Policie však na podzim 2019 všechna trestní oznámení odložila, protože nedošlo ke spáchání žádného trestného činu. Cenu za výkup pozemků pro SEFO totiž předem schválilo ministerstvo financí.

Proti těmto a mnoha dalším krokům Antonín Staňka se napříč republikou zvedla vlna odporu. Petici za jeho odstoupení pak podepsalo několik tisíc lidí včetně umělců, filmařů, pracovníků kulturních institucí a galerií.

Zdůvodňovali to nekompetentností ministra a jeho neodbornými zásahy, které měly kulturní instituce přímo ohrožovat v jejich fungování. Na podporu petice proběhl v květnu 2019 v Olomouci koncert Sbohem, pane ministře.

Chystanou rezignaci oznámil Antonín Staněk v polovině května 2019, prezident Miloš Zeman ji však odmítl přijmout. Z funkce ho odvolal až k 31. červenci, tentýž den ještě Antonín Staněk navzdory památkářům zrušil památkovou ochranu Hadích lázní v Teplicích.

Za podaná trestní oznámení se v září 2019 omluvil oběma bývalým ředitelům nový ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Antonín Staněk

Antonín StaněkZdroj: Deník / Jiří Kopáčpolitik a vysokoškolský pedagog
aktuálně poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky
ministr kultury od konce června 2018 do konce července 2019
olomoucký primátor od roku 2014 do roku 2018.