Jana Ptáčková z Olomouce chce o víkendu navštívit matku v domově pro seniory. Aby se po dvou týdnech setkaly, musí mít negativní test na Covid-19 nebo mít nemoc prodělanou a být neinfekční. Test přitom nesmí být starší než 48 hodin.

„Od pondělního rána co dvě hodiny projíždím rezervační systémy. Zatím nic. Včera se otevřel jeden pondělní termín ve fakultce, který někdo zrušil, ale na test můžu stejně nejdříve ve čtvrtek,“ popisovala v úterý dopoledne zoufalou situaci.

„Stát nařídil povinné testování zaměstnavatelům, a ti posílají zaměstnance do odběrových center v nemocnicích? To je přece úplně špatně! Kdyby aspoň nemocnice navýšily počty odběrů, ať máme nějakou šanci,“ zlobila se.

Odběrová místa jsou v Olomouckém kraji ve všech nemocnicích, kde provádějí bezplatné antigenní testování veřejnosti. Na PCR testy jsou přijímáni pacienti, u kterých je odběr indikován praktickým lékařem nebo hygieniky, případně samoplátci.

Enormní zájem

Kapacity Ag testování už nemocnice posílily, avšak poptávka je stále výrazně vyšší. Fakultní nemocnice Olomouc v minulém týdnu zvedla denní kapacitu pro veřejnost na 500 odběrů na Ag testy.

„Zareagovali jsme a kapacitu jsme navýšili o zhruba stovku denně. Obsazeno je pořád. Narážíme na kapacitní limity,“ reagoval mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Plno je ve Vojenské nemocnici Olomouc i na odběrových místech Středomoravské nemocniční.

„Zájem o antigenní testování je enormní. Navyšovali jsme kapacity, které se naplnily téměř okamžitě,“ sdělila Deníku mluvčí nemocnic spadajících pod skupinu Agel Radka Miloševská. „Nemocnice v Prostějově přitom kapacitu zdvojnásobila, stejně tak Šternberk. V Přerově přidali testování o víkendu,“ dodala.

Jediné, co nemocnice mohou lidem doporučit, je sledovat denně rezervační systém.

„Každý den se otevírají nová okna na další den. Je dobré to sledovat a reagovat operativně,“ poradil zájemcům mluvčí fakultní nemocnice. Nové sloty se otevírají vždy o půlnoci.

Zájem o bezplatné antigenní testování prudce vzrostl po oznámení povinného testování zaměstnanců ve firmách. Těm konkrétně fakultní nemocnice nabízí hromadné testování metodou PCR. Vyšetření ovšem není bezplatné, přesněji ze zdravotního pojištění, ale stojí 1510 korun.

Testovat chce i poliklinka

Jak Deník zjistil, některé firmy od minulého týdne hledají zdravotníky, kteří by pomohli s povinným testováním zaměstnanců. Například v Litovli se zaměstnavatelé obraceli s prosbou na zdravotnickou veřejnost i prostřednictvím města.

„Některé firmy, které si nejdříve volaly o pomoc s testováním, to pak odvolaly, protože nakoupily levné testy ze slin za čtyřicet korun a raději se nechají testovat těmito testy, aby byli všichni negativní,“ popsala zkušenost Sylva Adamovská, vedoucí Oddělení klinické biochemie a hematologie SPEA Olomouc.

Poliklinika chce v nejbližších týdnech posílit testovací kapacity v Olomouckém kraji.

„Testování antigenů v laboratoři a PCR bude během dubna. Ještě řešíme potřebná povolení. Antigeny budeme moci testovat určitě dřív, vzhledem k nynější situaci,“ dodala.

Po firmách nad 50 pracovníků, které musely testování zahájit v minulém týdnu, nařídilo Ministerstvo zdravotnictví povinné testování také veřejné správě. Nejpozději od 10. března musí úřady zajistit antigenní testy prováděné poskytovatelem zdravotních služeb nebo samotesty, a to s frekvencí alespoň jedenkrát za týden.