„Nečekám, že bychom dnes zacházeli do velkých detailů. Co chceme projednat, jsou budoucí představy o koaličním půdorysu, jak které strany vidí varianty. Stejně jako my, také oni už mají určitý model možné spolupráce s určitými preferencemi,“ uvedl lídr ANO a kandidát na primátora Miroslav Žbánek před pondělní schůzí.

Ta se nakonec protáhla do pozdních hodin, nikdo z nově zvolených zastupitelů nechtěl v jejím průběhu situaci komentovat.

„Zatím se nic nezměnilo, jednáme dál a konkrétní výsledky přineseme později,“ shodli se po 21. hodině lídři ANO, ODS i ProOlomouc. Nadále tak zůstávají v platnosti úplně všechny možné podoby vlády, které Žbánek zmínil už v neděli večer. „Máme udělanou podrobnou analýzu možných variant a z těch reálných, které se opírají o 24 plus, je pět nebo šest.“

Většina s "rebely" i radniční trojkou

Ano 2011 s přehledem letošní volby ovládlo a v Olomouci vyšle do zastupitelstva města 14 svých zástupců. Pohodlnou většinu by vytvořili s tradičními stranami zastoupenými v dosavadní koalici složené z ČSSD, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Kromě „topky“, pro kterou skončily volby v Olomouci fiaskem – do zastupitelstva se nedostala.

Namále měli i sociální demokraté, nakonec s odřenýma ušima překročili pětiprocentní hranici a zajistili si dva mandáty. Silný mandát dali voliči také hnutí ProOlomouc a Pirátům se Starosty. Dohromady mají jen o dva zastupitele méně než favorizované hnutí ANO.

Hnutí ProOlomouc, které skončilo druhé na pásce a zaznamenalo obrovský volební úspěch, si neumí představit spolupráci s politiky, kteří jsou podepsáni pod kritizovanými projekty: aqaparkem a Namirem.

Nováček hnutí SpOLečně podnikatele Roberta Runtáka, který měl velké ambice, se šesti procenty skončil se třemi mandáty. Uspěl lídr Stanislav Flek a podle očekávání herečka Ivana Plíhalová i další výrazná olomoucká osobnost Pavel Hekela, kteří přeskočili kandidáty na vyšších příčkách. Hnutí SpOLečně se bude účastnit druhého vyjednávacího kola.

Konkrétní personální a programové otázky fungování možné koalice budou strany a hnutí projednávat v následujících kolech povolebního vyjednávání.