Marie Marsová, ředitelka Nemocnice AGEL Prostějov

Marie Marsová, ředitelka Nemocnice AGEL ProstějovZdroj: Nemocnice AGEL ProstějovProstějovská nemocnice je po olomoucké fakultní nemocnici nejvíce vytíženým zařízením co se týká péče o covid-pozitivní pacienty. Ještě máme kapacity k navýšení počtu covidových lůžek, k nim ale potřebujeme personál. Právě jeho výpadky nám činí největší komplikace. Zároveň jsem hrdá na naše zaměstnance, že se jim i přesto daří situaci zvládat.

Jiří Ševčík, ředitel Nemocnice Přerov

Jiří Ševčík, ředitel Nemocnice PřerovZdroj: Archiv nemocniceHlavním problémem je nedostatek personálu, lůžka stačí. O pacienty se staráme na pěti covidových odděleních, která vznikla reprofilací lůžek na různých odděleních, a péče je dost náročná. Nakažených zdravotníků, kteří jsou v izolaci, je totiž sedm desítek. Pomocnou ruku nám nabídli kolegové, kteří neváhali a přijeli pomoci - zareagovali tak na naši výzvu.

Roman Havlík, ředitel Fakultní nemocnice Olomouc

Ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman HavlíkZdroj: FNOLOsobně v současnosti považuji za hlavní téma zajištění dostatku kvalifikovaných zdravotníků pro poskytování péče pro kovidové i ostatní pacienty.

Péče o nemocné s covidem. Ilustrační foto
Nápor na lůžka: olomoucká fakultka pomáhá i okolním nemocnicím

Martin Svoboda, ředitel Vojenské nemocnice Olomouc

Ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.Zdroj: Vojenská nemocnice OlomoucAktuální situace je dobře zvládnutá, spolupráce mezi nemocnicemi je výborná. Ještě se nestalo, že by nebylo možno pacienta umístit. Problémem je nemocnost personálu, zvláště pokud postihne jedno oddělení prakticky najednou, ale i to je zvládnutelné díky mimořádné obětavosti personálu.

Katarína Bučková, ředitelka Nemocnice AGEL Šternberk

Katarína Bučková, ředitelka Nemocnice AGEL ŠternberkZdroj: Nemocnice AGEL ŠternberkNaše nemocnice má ještě volné kapacity covidových lůžek, pacienty zatím nemusíme převážet do jiných zařízení. Největší problém spatřuji v kapacitě personálu, neboť každý výpadek představuje komplikace. Naštěstí konkrétně u nás ve Šternberku není situace tak dramatická a daří se nám ji zvládat, a to i díky redukci plánované operativy. Velkou pomocí jsou také medici.

Fotogalerie: Péče o nemocné s covidem

Martin Polach, předseda představenstva Nemocnice Šumperk

Martin Polach, předseda představenstva Nemocnice ŠumperkZdroj: Archiv Nemocnice ŠumperkNejvětší problém nevnímám v nedostatečné kapacitě lůžek či přístrojové technologie, ale v kapacitě personálu. Protože v případě, že vám kvalifikovaný personál onemocní, musí do izolace, preventivní karantény nebo na ošetřovné, jen velmi těžko se za ně hledá náhrada. Pro představu - zaškolení zdravotní sestry k resuscitačnímu lůžku trvá několik měsíců.

Eduard Sohlich, ředitel Nemocnice Hranice

Eduard Sohlich, ředitel Nemocnice HraniceZdroj: Archiv nemocniceNejvětší problém cítíme v limitu zdravotnických pracovníků a personálu. Kromě náročné profese se musejí naši zaměstnanci postarat i o děti, řešit s nimi školní výuku a mají i další povinnosti. Zajištění lůžek a přístrojů je snazší než zajistit personál, kterého máme tak akorát. Musíme využívat institut přesčasové práce a lidé pracují s obrovským nasazením. Díky jim za to.

Epidemiolog a nový děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar
Epidemiolog Maďar: Nebyla politická vůle brzdit nárůst virové nálože