Předchozí
1 z 30
Další

Heidi Janků, 58 let, zpěvačka, Ostrava

Heidi JankůZdroj: Robert Tichý


Přiznám se, že nejraději mám o Vánocích kapra, kterého mohu jíst od Štědrého dne až do Nového roku. Vlastně ani ten bramborový salát není pro mě tak důležitý. Ale ryby doslova miluji. Vánoce budou letos úplně jiné než všechny předcházející. A mám-li být upřímná, vlastně ani ještě neznám přesně svůj letošní „sváteční harmonogram“. Doposud jsem stačila vždy absolvovat několik rodinných setkání, ale netroufám si říct, jak tomu bude letos. Možná nakonec zůstanu doma a nikam nepojedu.

Jaroslav Wykrent, 77 let, skladatel a hudebník, Přerov

Jaroslav Wykrent.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Na žádný velký vánoční rituál si osobně nepotrpím. A pokud těm svátečním dnům „fandím“, tak je to víceméně hlavně proto, že se v onom čase lidé přece jen stávají „lidštější“.

Igor Bareš, 54 let, herec, Olomouc

Igor Bareš.Zdroj: Deník / VLP Externista

Pouštíme si skořápky se svíčkami, zkoušeli jsme také lití olova. Na půlnoční mši nechodíme. Máme malé děti, takže se snažíme večeřet co nejdříve. Tma je v prosinci brzy, proto večeříme už kolem půl páté nebo páté hodiny. Usedáme ke stolu s dětmi co nejdříve, abychom si rozsvícený stromeček užili co nejdéle. Naše rodina je „dietní“. Nemám žádné příbuzné a manželka také ne. Máme jen děti, což nám úplně stačí. Uvažovali jsme, že bychom Vánoce strávili na chalupě, ale tam jsme byli po většinu letošního roku a tak raději zůstaneme doma v pohodlí a teple v Praze. Slavit budeme s ohledem na děti, přizpůsobíme se jim.

Jiří Vykoukal, 49 let, bývalý hokejový reprezentant, dvojnásobný mistr světa, v současnosti manažer LHK Jestřábi Prostějov, Olomouc

Jiří Vykoukal.Zdroj: Deník / VLP Externista

Letos to bude trochu složitější, protože máme dceru v zahraničí. Večeříme rybu s bramborovým salátem. Vánoce oslavíme v rodinné atmosféře, nenecháme se současnou situací ovlivnit. Odlišné budou podle toho, jaká budou vládní nařízení.

Karolína Kopíncová, 22 let, modelka a Miss Czech Republic 2020, Vrbno pod Pradědem

Karolína Kopíncová.Zdroj: Deník / VLP Externista

Večeříme okolo osmnácté hodiny. Na stole u nás najdete klasickou vánoční večeři ve formě řízečků, pár kousků kapra a bramborového salátu. Ob rok měníme polívku, jeden rok máme zelnou, na kterou jsem zvyklá z dětství a další rok máme hrachovou, kterou miluje přítel. Štědrý den trávíme spolu a 25. 12. začínáme objíždět naše rodiny. Na ty už se moc těšíme.

Eva Vejmělková, 51 let, herečka, psycholožka, scenáristka, Karviná

Eva Vejmělková.Zdroj: Deník / VLP Externista

Štědrovečerní večeři máme klasickou, s kaprem, salátem a slovenskou kapustnicí, kterou vaří manžel (Dušan Rapoš, filmový režisér, producent a hudební skladatel – pozn. red). Vánoce jsou jedinečné právě v rituálech každé rodiny, které se přenášejí z generace na generaci. Záleží jen na nás samotných, zda dopustíme, aby nás současná situace, plná negativních zpráv, donutila neužít si nejkrásnější svátky v roce. Nemůžeme ovlivnit, co se děje venku, ale můžeme ovlivnit to, jak se budeme cítit doma.

Otmar Oliva, 68 let, sochař a výtvarník, Velehrad

Otmar Oliva.Zdroj: Deník / VLP Externista

Řekl bych, že v mém případě jde o rituál spíše adventní a je to modlitba. Byl bych rád, kdybych mohl říct, že jde o modlitbu neustálou a snažím se do toho trefit.

Libor Kašík, 28 let, brankář HC Berani Zlín, Zlín

Libor Kašík.Zdroj: Deník / VLP Externista

Letošní Vánoce pro mne v ničem jiné nebudou. Vždy jsem s rodinnou, s nejbližšími. Snažíme se nejíst až do večeře, abychom viděli „zlaté prasátko“. Máme kapra, salát a polévku z kapra. Ta je výborná a dělá ji tatínek a dělá ji už tak skvěle, že už teď se na ni moc těším. Kapra si dávám symbolicky, protože mi moc nechutná, ale snažím se dodržet tradici – kapra a salát. Pak ještě máme houbovou omáčku s knedlíkem. V Česku letos hokejisti moc volna nemají. Máme naloženo plno zápasů a tréninků. Co se týká Vánoc, tak asi je to věkem, ale nejvíc se těším na večeři. Dřív to bylo jinak, to jsem se těšil na dárky. Moc se těším na jídlo, které chystá tatínek, když jsem u něj. Jinak přes vánoční svátky moc času nemám, vždy přijedu za blízkými mezi tréninky a zápasy. Máme toho opravdu hodně a volna moc nezbývá. Těším se i na to, jak si s mou skvělou přítelkyní uděláme Vánoce později a přizpůsobíme je volnému času.

Jiří Pavlica, 67 let, muzikant a hudební skladatel, Staré Město

Jiří PavlicaZdroj: Deník / Attila Racek

Rituály k životu patří a asi nejkrásnější jsou ty v rodinném kruhu, které zůstanou světu utajeny.

Petra Kvitová, 30 let, tenistka, Bílovec

Petra KvitováZdroj: Deník / Petr Zbranek

Večeříme kapra s bramborovým salátem, máme výbornou rybí polévku, kterou dělá maminka. Myslím si, že letos Vánoce nebudou jiné, trávíme je v úzkém rodinném kruhu. Večeříme něco okolo půl páté.

Petr Vavřík, 58 let, baskytarista skupiny Buty, Zlín

Petr Vavřík.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

Vánoce zatím slavíme každý rok s dětmi, přestože už žijí samostatně. Asi se jim u nás líbí. Na Štědrý den večeříme kolem šesté hodiny klasicky kapra s bramborovým salátem. Po celodenním hladovění je to nejlepší jídlo na světě. Doufám, že na tom ani covid nic nezmění.

Michal Sýkora, 41 let, spisovatel, vysokoškolský pedagog, Olomouc

Michal Sýkora.Zdroj: Deník / František Berger

Naše vánoční rituály odpovídají asi těm obvyklým, jaké sdílí všechny rodiny s dětmi. V podvečerních hodinách řízek a bramborový salát, a pak hurá rozbalovat dárky. Jak budou letos svátky vypadat, nemám ponětí, vládní rozhodnutí týkající se toho, co bude povoleno a co ne, jsou naprosto nepředvídatelná.

Albert Černý, 31 let, hudebník, Třinec

Albert ČernýZdroj: Deník / Jaroslav Sýbek

Večeříme polskou houbovou polívku až po setmění, sejde se u nás širší rodina, děda, teta, sestřenice. Potom máme kapra a bramborový salát, což jím jenom symbolicky a nakonec holubinky, což je polské jídlo: rýže pomletá s houbama zabalená v listu zelí. Vánoce pro mě nebudou jiné v ničem, jenom v tom, co se zbytečně pořád kolem covidu děje v médiích. Na zprávy na Štědrý den koukat nebudeme.

Jiří Tkadlčík, 31 let, strongman, Přerov

Jiří Tkadlčík.Zdroj: Deník / VLP Externista

Byl bych nerad, kdybychom kvůli covidu přišli o Vánoce nebo silvestra, budeme se snažit držet tradice. V pět až v šest hodin večeříme. Ne kapra, spíš lososa nebo krůtu, kapr nám moc nejede. Teď máme malou, tak chceme dělat více vánočních zvyků. Pouštět skořápky, odlívat olovo.

Ondřej Novotný, 43 let, promotér a spolumajitel Oktagon MMA, Ostrava

Ondřej Novotný.Zdroj: OKTAGON 

Asi jako všichni. S kamarádem vyrábíme salát, k tomu sbíráme od všech, kteří nám dají, cukroví, a to pak společně ochutnáváme, při tom popíjíme a vyhlašujeme vítěze v jednotlivých kategoriích. (úsměv) Na večeři jedeme klasiku. Polévku máme hrachovou, když někdo udělá rybí, tak rybí, šupiny pod talíř je jasná věc a řízek máme z ryby i kuřecího, protože dcera rybu tolik nemusí. S Renčou (manželkou) máme ale rádi i vinnou klobásu, kterou obědváme. Půst nedržíme, prasátko nehoníme. A jako předkrm jsme mívali šunkovou rolku. Když jsme bývali menší, tak večeře byla v pět, v sedm pak dárky, ale teď už to nehrotíme a nemáme žádný řád. Zajímavé je, že na Vánoce jsme často jezdili na hory, naučili jsme se nebýt doma a vyhovovalo nám to, protože jsme odjeli 21. prosince a nezažívali jsme ten stres. Bohužel letos to asi nebude, což nás mrzí, takže uvidíme, jak to vymyslíme. Jiné to bude kvůli covidu, ale také kvůli turnajům. A také máme malou Medu i starší dceru. Bude to víc rodinné a víc fajn.

Monika Brzesková Žídková, 43 let, starostka, Miss ČR 1995 a Miss Europe 1995, Kravaře

Monika (Žídková) Brzesková.Zdroj: Deník / Vladimír Pryček

Doufám, že to budou „normální“ Vánoce a nenechám si je ničím pokazit. Rituály začínají už nákupem stromečku. To zajišťuje manžel a děti. Večeříme hrachovou polévku, kapra a bramborový salát. Celý den vyhlížíme zlaté prasátko, pod talíře dávám šupinu a u večeře nechybí talíř navíc pro „pocestného

Vladimír Vůjtek, 73 let, bývalý hokejista a trenér, vedl český i slovenský národní tým, vicemistr světa, dvojnásobný mistr ruské ligy, Klimkovice

Vladimír Vůjtek.Zdroj: Deník / VLP Externista

Nic speciálního. Mám rád vánoční stromeček, pohodu u něj a u našeho stolu nesmí chybět kapr. Jelikož mám manželku Slovenku, tak jako polévku máme kapustnicu a salát. Mladí dávají přednost něčemu jinému. Každopádně večeříme v obvyklý čas kolem páté šesté hodiny. Letos uvidíme, jak se vše vyvine, protože poslední dva tři roky jsme trávili u syna na baráku. Bohužel jiné to pro nás bude v tom, že mám dceru na Slovensku, a s vnoučaty nebude asi moci přijet.

Leopold Sulovský, 66 let, horolezec a politik, aktuálně senátor, Nový Jičín

Leopold Sulovský.Zdroj: Deník / VLP Externista

Všechno je zcela tradiční. Mám sedmiletého syna, nyní prvňáčka, takže nějaké experimenty nejsou na pořadu dne. Klasicky: rybí polévka, bramborový salát, smažený kapr a pak už jednohubky, cukroví, zkrátka vše k rozbalování dárků.

Věra Palkovská, 57 let, primátorka Třince, Třinec

Věra Palkovská.Zdroj: Deník / VLP Externista

Vánoční tradice a rituály jsem si ze svého dětství přenesla i do mé rodiny a celý život je dodržuji. A ani covid na tom nic nezmění. Na Štědrý den ráno zajedeme rozsvítit na hřbitov svíčku našim blízkým, kteří už nejsou mezi námi, a v odpoledních hodinách se sejdeme celá rodina – teď už u nejstarší dcery. Před štědrovečerní večeří nesmí chybět modlitba a zpívání koled z evangelického kancionálu. Tradice dodržujeme i co do jídelníčku a jeho jednotlivých chodů – hrách, zelí, krupička s čokoládou, kterou jíme z jednoho talíře, pak následuje kapr s bramborovým salátem, koláče a cukroví. Po večeři pak přijdou na řadu tradiční zvyky, jako krájení jablíček a louskání ořechů, jaký bude příští rok, a pak jdeme ke stromečku a rozbalujeme dárky.

Vít Nantl, 44 let, předseda představenstva Vltava Labe Media, Klášterec (okres Šumperk)

Vít Nantl.Zdroj: Deník / VLP Externista

Večeříme tradičně kapra s bramborovým salátem zhruba v 18 hodin. K Vánocům patří i pouštění lodiček, domácí čokoláda z formiček po babičce, pohádky, prskavky a na Štědrý den dopoledne návštěva zoo s dětmi. Letošní Vánoce, doufám, budou stejné jako každý rok. Mysleme ale na naše rodiče a seniory a zvažme otestování na covid, má to smysl.

Pavlína Kafková, 51 let, herečka, Frýdek-Místek

Pavlína Kafková. Foto: NDM.czZdroj: Deník / VLP Externista

Vánoce budu samozřejmě trávit s nejbližší rodinou a jsem opravdu šťastná, že se budeme moci sejít úplně všichni ve zdraví a v radosti. Večeříme klasické menu. Těším se na kapra i salát, na rozkrojení jablíčka a mnoho dalších drobností, které k našemu "celorodinnému" sdílení Vánoc patří.

Kateřina Kněžíková, 38 let, opěrní pěvkyně, Bohumín

Kateřina Kněžíková.Zdroj: Deník / VLP Externista

Doufám, že Vánoce oslavíme stejně jako každý rok v rodinném kruhu. Letos jsme se rozhodli vyměnit Prahu za Znojemsko. Obvykle vaříme hrachovou polévku, místo kapra máme lososa. Letošní Vánoce budou asi více o semknutí a prožití času ve větší pohodě a klidu.

Klára Kováčová, 37 let, vicemiss 2003, manželka trenéra SFC Opava Radka Kováče, Vyškov

Klára Kováčová.Zdroj: Deník / VLP Externista

Na Vánoce jsme jako rodina vždy spolu, a tak to i zůstane. V tom nás žádný covid snad neomezí, tedy pokud zůstaneme všichni zdraví. Každoročně trávíme Vánoce střídavě na Moravě u mých rodičů nebo v Praze. Minulý rok jsme ale byli poprvé na horách. Letos kvůli manželově práci zůstáváme v Praze. Tradičně děláme čočkovou polévku, bramborový salát podle osvědčeného receptu mé babičky. Jako rodinný zvyk si dáváme před večeří kousek vánočky namazaný medem a na tom kousek česneku.

Jan Rafaj, 43 let, generální ředitel Heimstaden Czech, Ostrava

Jan Rafaj.Zdroj: Deník / VLP Externista

Vánoce máme tradiční, večeře u nás začíná kolem 17 hodin, uděláme si pohodu, nechybí koledy. Pak si u dřevěného betléma čteme příběhy z Bible a vyprávíme si s dětmi o narození malého Ježíše. Naše děti mají ještě před rozbalováním dárků povinnost zpívat, recitovat básničky. Pak už přijdou dárky a samozřejmě pohádka z programu ČT. Děti jsou ještě malé, takže silvestr je spíše komornější, čas využívám i k tomu, že všem známým posílám novoroční emotivní vzkazy.

Kateřina Kouláková (Kaczi), 28 let, zpěvačka a písničkářka, Frýdek-Místek

Kateřina Kouláková.Zdroj: Deník / VLP Externista

Většinou vyrážíme s rodinou v poledne na procházku na tzv. vařonku. K večeru se sejdeme celá rodina u jednoho stolu, po večeři zpíváme koledy a pak si povídáme s předáváním dárečků u stromečku. Na štědrovečerním stole nechybí hrachová polévka, smažený kapr s bramborovým salátem a nějaký dobrý mok k tomu.

Klára Janečková, 41 let, psycholožka a spisovatelka, Valašské Meziříčí

Klára Janečková.Zdroj: Deník / VLP Externista

Do rituálu patří pohádka. Přes rok se na ně nedívám, na Štědrý den musím. Možná jsem pověrčivá a má mi přinést v následujícím období štěstí. Večeříme vždy brzy, už po páté hodině, následují dárky a po nich sedíme u pohádky a povídáme si.

František Nedomlel, 72 let, řezbář, autor bruntálského a mohelnického betléma, Bruntál

František Nedomlel.Zdroj: Deník / VLP Externista

Máme takovou tu štědrovečerní rodinnou klasiku s kaprem. Kapra si samozřejmě sám musím vybrat i vykuchat. Otec mě naučil, že na vánoce musí být houbovec. Nakrájená vánočka, krupice, houby a česnek. V Krkonoších se to peče jen jednou za rok na Vánoce. Ten zvyk si rodiče přivezli do Bruntálu.

Lenka Černá, 54 let, házenkářská legenda, bývalá brankářka, reprezentantka, rodačka z Olomouce, nyní trenérka mládeže ve Zlíně

Lenka ČernáZdroj: Deník / VLP Externista

Poprvé od návratu ze zahraničních angažmá nebudeme na Štědrý den doma, ale u syna se snachou a první vnučkou. I zde nás ale čeká klasika – po šesté hodině večerní smažený kapr se salátem. Během své kariéry jsme ale zažila z více jak deseti sezon v zahraničí asi pět šest Štědrých večerů ve Francii, či u sestry v Německu, kde ale také vždy a striktně udržují českou klasiku. Její rodina si už zvykla. (smích)

Zdeněk Nehoda, 68 let, bývalý fotbalista, mistr Evropy, hráčský agent, Hulín

Zdeněk Nehoda.Zdroj: Deník / VLP Externista

Vánoce od dětství miluju, stejně jako pohádky a mám to i teď, když mi táhne na sedmdesát. Pořád se na ně těším, ale chybí mi sníh a mráz. Rituály nebo zvyky nemáme nijak speciální, spíše klasické, tedy štědrovečerní večeře, ryba u nás nikdy nebyla, my jsme na řízky. Večeři máme dřív, tak kolem páté hodiny, abychom stíhali pak pohádky a užili si pohodu. Letos ale pro nás s manželkou budou Vánoce jiné, protože poslední roky jsme je trávili na horách, jezdili jsme do Alp, kde jsme byli až do třicátého, pak jsme se vraceli na silvestra domů a byli tam, nebo u přátel. Po delší době budeme doma a s námi i manželčini rodiče.

Ladislav Hezký, 52 let, pekař Štramberských uší, Nový Jičín

Ladislav Hezký.Zdroj: Deník / VLP Externista

Máme to každý rok stejné. I když máme cukrárnu a mohli bychom si nakoupit cukroví, tak manželka peče, už kvůli našim třem dětem. Na Štedrý večer jdeme na hřbitov, k večeři je rybí polévka, bramborový salát a kapr. Na silvestra býváme doma, protože děti jsou ještě malé.