HLASOVALI JSTE: Co vás nejvíce trápí v Olomouci?

Bezdomovce obtěžující místní i turisty označila v anketě jako největší problém města více než pětina hlasujících.

S odstupem za ním pak skončil chybějící obchvat na severu a východě města, roztříštěná síť cyklostezek a chybějící parkovací místa na sídlištích.

Vedení města anketu zaznamenalo.

„Výsledků jsem si všimla, lidem rozumím. Jde zejména o střed města. Proto jednáme o možném využití různých objektů pro Charitu, kolem které se lidé bez domova často zdržují. V úterý 30. září budeme na radě jednat o její žádosti o bývalý výzkumný ústav v Sokolovské ulici," řekla náměstkyně primátora pro sociální věci Eva Machová (TOP 09).

Charita by tam mohla přemístit své denní centrum z Wurmovy ulice.

Nálada mezi sousedy je mizerná

Právě s Charitou poskytovanými službami lidem na ulici spojuje část Olomoučanů jejich přítomnost v centru.

Rezidenti z okolí blízkého dómského návrší opakovaně upozorňují na nepříjemné konfrontace, znečištěné ulice a žebrotu. Na radnici proto chtějí poslat v pořadí třetí petici.

„Necháme to ale až po volbách, současná rada už s tím nic neudělá. Nálada mezi sousedy je mizerná," popsal atmosféru Tomáš Hala, který vede penzion vedle Charity.

Podle Evy Machové je ve městě nyní asi šest set padesát lidí bez střechy nad hlavou.

„Je to vysoké číslo. Z roku na rok se určitě jen tak nezmění. Možností je nabídnout jiné místo, kde by se lidé koncentrovali," uvedla.

Dodala, že spolu s Charitou se bezdomovectví snaží řešit a předcházet mu také sociální odbor magistrátu nebo neziskové organizace jako Podané ruce či Člověk v tísni.