Předchozí
1 z 15
Další

Petr Vrána - primátor Přerova a poslanec (ANO)

Petr Vrána, primátor Přerova (ANO)Petr Vrána, primátor Přerova (ANO)Zdroj: Deník/Petra Poláková-UvírováPodle průzkumů, které byly zveřejňovány, bylo jasné, že budou favority Andrej Babiš, Petr Pavel a Danuše Nerudová. Nečekal jsem ale takový propad Danuše Nerudové oproti průzkumům. Rozdíl mezi oběma kandidáty, kteří postoupili do druhého kola, je velmi těsný a souboj byl do poslední chvíle napínavý.

Volil jsem Andreje Babiše a je to můj favorit i pro druhé kolo. Má za sebou desetiletou politikou kariéru, je to ekonom a má zkušenosti i v zahraniční politice. Co mě potěšilo, byla velká volební účast na Přerovsku - je vidět, že se občané o výběr nové hlavy státu zajímali.

Milada Sokolová, 1. náměstkyně primátora Prostějova (ODS)

Milada Sokolová, 1. náměstkyně primátora Prostějova (ODS)Milada Sokolová, 1. náměstkyně primátora Prostějova (ODS)Zdroj: Archiv M. Sokolové, se souhlasemS výsledky spokojená být nemůžu, protože jsem volila Danuši Nerudovou. Ve druhém kole mám jasno, půjdu volit Petra Pavla.

Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje (STAN)

Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje (STAN)Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje (STAN)Zdroj: Archiv J. Suchánka, se souhlasemPetr Pavel je jediný demokratický kandidát, který má šanci prezidentskou hrůzovládu posledních mnoha let přerušit a dává naději na normální výkon této funkce. Nezbývá, než mu držet palce.

O jeho výhru v druhém kole nemám obavu. Nevím, co je tým Andreje Babiše schopen vyrobit za kompromitující materiály a špínu. Známe to od Miloše Zemana, nedá se to vyloučit, ale že by to mohlo s výsledky druhého kola zásadně zamíchat, o to úplně strach nemám. Podle toho, co tento národ v poslední době v dobrém slova smyslu předvádí, má všech pět pohromadě a myslím, že to zvládne.

Lumír Kantor, senátor za Olomoucko (za KDU-ČSL)

Senátor Lumír Kantor. (za KDU-ČSL)Senátor Lumír Kantor. (za KDU-ČSL)Zdroj: Archiv L. Kantora, se souhlasemJsem pyšný na to, že v Olomouci vítězí demokratický kandidát Petr Pavel. Je to pro mě velmi silný signál toho, že i další kolo za čtrnáct dní by mohlo dopadnout obdobně jak v Olomouci, tak v celé České republice.
A těším se, že konečně v Senátu budeme moct přivítat prezidenta České republiky. Za posledních šest a půl roku tam zel prezidentský salonek prázdnotou.

Miroslav Adámek, starosta Šumperku (za ANO)

Miroslav Adámek, starosta Šumperku (za ANO)Miroslav Adámek, starosta Šumperku (za ANO)Zdroj: Deník/Petr KrňávekMyslím, že se tento výsledek dal předpokládat. Počátku sčítání, kdy byl mezi dvěma hlavními kandidáty rozdíl deset procent, není třeba přikládat váhu. Když došlo na sčítání ve velkých městech, rozdíl se začal vyrovnávat. Kopíruje to zkušenosti z minulých voleb.

Kdo to vyhraje, to vůbec nedokážu odhadnout. Bude záležet i na aktivizaci voličů ostatních kandidátů. Jestli dokáží přimět své voliče, aby přišli ještě jednou k volbám a podpořili druhého kandidáta. To bude alfa a omega. Bude pro mě zajímavé sledovat volební kampaň. Zatím jsem ji bral jako férovou, nebyly v ní velké výstřelky. V tom se mi líbila. Pro nás všechny by to bylo dobře, aby v následujících čtrnácti dnech nenastávaly velké fauly nebo vyhrocování. Byl by to špatný vzkaz směrem k voličům. Prezident by měl napříč politickým spektrem stmelovat a ne se vyhraňovat.

Vladimír Hučín, válečný veterán třetího odboje a bývalý politický vězeň

Vladimír Hučín, válečný veterán třetího odbojeVladimír Hučín, válečný veterán třetího odbojeZdroj: Deník/Petra Poláková-UvírováS velikou averzí jsem sledoval volební souboj mezi zprofanovaným konfidentem bývalé Státní bezpečnosti Andrejem Babišem s někdejším komunistickým kádrem a vojenským rozvědčíkem, napojeným na GRU, Petrem Pavlem. Oba tito komunističtí exponenti postavili svou kariéru na kolaboraci se zločineckou KSČ a já jako bývalý politický vězeň a válečný veterán třetího odboje před nimi varuji. Potvrzuje se, že jsme nepoučitelným národem a bude zapotřebí asi velkého a bolestivého třesku, abychom to nakonec pochopili. Ale to už je výzva pro mladé generace.

Ve druhém kole volit nepůjdu, a to na základě mých zkušeností - o těchto dvou exponentech toho vím až příliš mnoho. Mou kandidátkou v prvním kole byla Danuše Nerudová.

Miroslav Žbánek, primátor Olomouce (ANO)

Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (hnutí ANO)Primátor Olomouce Miroslav Žbánek (hnutí ANO)Zdroj: Archiv M. Žbánka, se souhlasemV kontextu komunálních voleb hnutí ANO v Olomouci uspělo a argument, že celé hnutí ANO je o Andreji Babišovi plošně neplatí. Voliči se rozhodují individuálně a jak se rozhodovali v komunálních volbách pro jednoznačné vítězství hnutí ANO, tak při prezidentských volbách mají zkrátka jiný názor.Tyto volby jsou o něčem trochu jiném, jsou specifické. Lidé v nich více hledají osobnosti a srovnávají i předchůdce v prezidentských volbách.

Před druhým kolem nechci vysílat žádné mediální vzkazy, kam se mají voliči přiklonit. Nicméně si myslím, že i tento výsledek je předzvěstí toho možného ve druhém kole.

Hana Naiclerová, poslankyně (STAN)

Hana Naiclerová, poslankyně (za STAN)Hana Naiclerová, poslankyně (za STAN)Zdroj: Archiv H. Naiclerové, se souhlasemVýsledky prvního kola přijímám s nadějí, že budeme moci mít prezidenta, za kterého se nebudeme muset stydět. Že se na Pražský hrad vrátí důstojnost, rozvaha, řád a klid.
Současně musím říct, že mě překvapil vysoký výsledek Andreje Babiše, a naopak slabší výsledek některých dalších kandidátů, třeba pana Bašty. Obávám se, že kampaň bude dramatická a Babiš se nebude štítit ničeho, nemá žádné morální hranice.

Pokud nám záleží na tom, jak bude Česká republika v následujících pěti letech navenek působit, je potřeba, abychom šli k druhému kolu voleb za 14 dní. Ve druhém kole budu samozřejmě volit pana generála Petra Pavla, stejně jako v prvním kole.

Jitka Seitlová, senátorka za Přerovsko (za KDU-ČSL), místopředsedkyně Senátu

Jitka Seitlová, senátorka za Přerovsko (za KDU-ČSL), místopředsedkyně SenátuJitka Seitlová, senátorka za Přerovsko (za KDU-ČSL), místopředsedkyně SenátuZdroj: Archiv J. Seitlové, se souhlasemMusím říct, že jsem očekávala jména kandidátů, kteří postoupí do druhého kola. Hlasy pro pana Babiše jsou skutečně hlasy lidí, kteří reagují na obavy a strach, jenž je vyvoláván v občanech, protože mají pocit, že tato vláda situaci nezvládá tak, jak by si přáli. Z mé zkušenosti dobře vím, že současná situace je způsobena tím, co se děje v Evropě a tím, co způsobila ruská agrese vůči Ukrajině. Jistě, že můžeme vždy diskutovat o tom, co by se dalo dělat lépe, ale jsem přesvědčena, že demokratické síly v naší zemi postupují dobrým směrem.

Teď je důležité, abychom si uvědomili, jestli chceme mít stabilní stát, který zvládá vnější tlaky, nebo jestli chceme žít v neustálém napětí mezi prezidentem a Parlamentem. Já osobně prosím voliče, kteří volili kandidáty Pavla Fischera, Danuši Nerudovou a Marka Hilšera, aby přišli do druhého kola a podpořili Petra Pavla. Ten může být zárukou této stability z hlediska budoucí prezidentské funkce. Má tedy mou podporu ve druhém kole.

František Jura, primátor Prostějova (ANO)

František Jura, primátor Prostějova (ANO)František Jura, primátor Prostějova (ANO)Zdroj: Archiv F. Jury, se souhlasemTo, že postoupí do druhého kola Pavel a Babiš jsem očekával. Z tohoto pohledu žádné překvapení. Ve druhém kole budu volit Andreje Babiše.

Michal Zácha, náměstek olomouckého hejtmana a přerovský radní (ODS).

Michal Zácha, přerovský radní (ODS), náměstek olomouckého hejtmanaMichal Zácha, přerovský radní (ODS), náměstek olomouckého hejtmanaZdroj: Archiv M. Záchy, se souhlasemZa mě postoupili dva očekávaní kandidáti a přiznám se, že jsem personální složení druhého kola takto čekal. Co se týče volebních výsledků a přepočtů, jak to asi ve druhém kole dopadne, je to mírný signál. Za dva týdny se musejí rozhodnout i ti, kteří volili v prvním kole jiné kandidáty, než byli Andrej Babiš a Petr Pavel.

Můj hlas, který jsem odevzdal, padl na úrodnou půdu. Úplně stejný volební lístek odevzdám i ve druhém kole a na tom lístku bude jméno generála Petra Pavla. Prosím všechny občany, aby tak jako v prvním kole vyrazili v hojném počtu k urnám, protože i já si přeji prezidenta se silným mandátem od voličů.

Daniel Vitonský, starosta Hranic (ANO)

Starosta Hranic Daniel Vitonský (ANO).Starosta Hranic Daniel Vitonský (ANO).Zdroj: Archiv D. Vitonského, se souhlasemVýsledky u prvních dvou kandidátů - Andreje Babiše a Petra Pavla mě nepřekvapily, očekával jsem, že postoupí do druhého kola. Co mě překvapilo, byl propadák Danuše Nerudové, která má necelých 14%. U dalších kandidátů se dalo očekávat, jak to asi dopadne. Někteří z nich to pojali jako senátorskou kampaň a šanci dostat se do povědomí lidí.

Pokud budu srovnávat Andreje Babiše a Petra Pavla, budu se přiklánět k Andreji Babišovi, protože si myslím, že v čele státu by měl stát člověk, který má politické zkušenosti. O Petru Pavlovi jsem do prezidentských voleb ani neslyšel. Příjemným překvapením pro mě byla velká volební účast.

Ivana Plíhalová, herečka, olomoucká zastupitelka (spOLečně)

Herečka a olomoucká zastupitelka za hnutí spOlečně Ivana PlíhalováHerečka a olomoucká zastupitelka za hnutí spOlečně Ivana PlíhalováZdroj: Archiv I. Plíhalové. se souhlasemVolila jsem generála Pavla. Pro mě byl jasnou volbou, ke které se hlásím. Těší mě, že to dopadlo na celostátní úrovni takto, a to, že v Olomouci získal Petr Pavel takový výsledek, za to jsem velice ráda. Na Olomoučany jsem hrdá.

Vzhledem k tomu, že kandidáti Danuše Nerudová a Pavel Fischer veřejně podporují do druhého kola pana Pavla, tak to vypadá velmi optimisticky i ve druhém kole pro Českou republiku, protože Andrej Babiš je opravdu zlo.

Jitka Chalánková, senátorka (nezávislá)

Jitka Chalánková, senátorka (nezávislá)Jitka Chalánková, senátorka (nezávislá)Zdroj: Deník/Zdeněk VysloužilVýsledky jsou podle mého očekávání. Jak se říká - v prvním kole můžeme volit srdcem, ve druhém musíme rozumem.

František John, starosta Zábřehu (KDU-ČSL)

František John, starosta Zábřehu (KDU-ČSL)František John, starosta Zábřehu (KDU-ČSL)Zdroj: Archiv F. Johna, se souhlasemNa to, že měl Andrej Babiš výhodu, že se deset let pohyboval v politice, ho Petr Pavel hezky dotáhl. Uvidíme, do jaké míry zmobilizují dva postupující voliče svých konkurentů v prvním kole.

Myslím si, že v druhém kole zvítězí přece jen Petr Pavel. Když se podívám na neúspěšné kandidáty, jejichž voliči by mohli mít blíže k Pavlovi, má potenciál je oslovit. Když sečtu jejich zisky, vychází mi druhé kolo ve prospěch Petra Pavla. Ačkoli to neznamená, že všichni jejich voliči budou volit jeho. Necháme se překvapit. Na demokratickém klání je pozitivní, že se nenásilnou formou vymění hlava státu. Volby jsou svátkem demokracie. Je dobře, že o ně lidé mají zájem.