„Materiál byl schválen. Je to postup, který ukládá zákon o majetku státu,“ sdělila na brífinku po pondělním jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová.

„Vláda to schválila a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových to začne procesovat,“ uvedla na dotaz novinářů.

Stavba stánků pro vánoční trhy na olomouckém Horním náměstí, 23. listopadu 2020
Vánoční trhy v Olomouci se už chystají. Menší, bez programu a kluziště

Poprvé se o možném prodeji pětipodlažní klasicistní budovy začalo mluvit v roce 2013, a to v souvislosti se změnami v resortu obrany. Skončilo Velitelství společných sil a jeho zabezpečující jednotky. Objekt vojáci opustili a obrana jej vyřadila z potřebného majetku. Podle zákona jej musela nabídnout ostatním organizačním složkám státu.

Vizualizace upravené podoby novostavby Středoevropského fóra v centru Olomouce
SEFO bude, oznámili podobu i termín. Muzeum zavádí vstup zdarma

Uvažovalo se o sestěhování stovek státních úředníků několika institucí, které jsou na několika adresách v krajském městě. O objekt se zajímalo hejtmanství, které zamýšlelo přesun depozitářů muzea a vědecké knihovny. Naposledy se o kasárnách hovořilo jako o možném zázemí pro Středoevropské fórum Olomouc (SEFO).

Všechny varianty nakonec padly. Rekonstrukce a provoz budovy postavené v letech 1838 až 1844, kterou památkáři považují za vynikající ukázku vojenského stavitelství, by vyšly dráž než případná novostavba.

Vizualizace románského Zdíkova paláce v Olomouci po rekonstrukci
Zdíkův palác na dlouho zavře rekonstrukce. Přibude sklo i kov, takto má vypadat