Naposledy restaurovali kapli za první světové války malíři, kteří se díky práci v chrámě vyhnuli vojně. „Kaple je v opravdu havarijním stavu. Fresky jsou zvětralé, takže malba odpadává,“ řekla Alena Jemelková z arcibiskupství Olomouc.

„Restaurujeme celou výzdobu: jak nástěnné a nástropní malby, tak štukové výzdoby a zlacení i štukovou figurální výzdobu,“ přiblížila restaurátorka Miroslava Trizuljaková, která v kostele pracuje společně se dvěma kolegy.

První fázi – průzkum a konzultace s památkovým ústavem – už má restaurátorka úspěšně za sebou a může se tak pustit do samotné práce.

„Teď začínáme snímat povrchové nečistoty. Těch je tam opravdu velmi mnoho, jedná se o mastnou špínu, která pochází třeba ze svíček nebo z topení a s malbou je dost propojená. Musíme být velmi opatrní, abychom něco nepoškodili a originálu tam zůstalo co možná nejvíc,“ vysvětlila akademická malířka, která se už podílela na obnově Přemyslovského paláce nebo kostela svatého Mořice.

Restaurátoři se také budou potýkat s nevhodnými zásahy svých předchůdců, chtějí kapli vrátit co možná nejvíc z její původní podoby. „Přemalbu musíme nejprve sejmout. Pak to doplníme tmelem, v některých případech budeme jemně retušovat,“ popsala mistrovskou práci restaurátorka.

Třetinu z celkové částky na opravu kaple, která činí milion a půl korun, zaplatil kraj, dvě třetiny prostředků pocházejí z programu „Regenerace“ ministerstva kultury. „Je to program na restaurování nemovitých kulturních památek určený pro památkové rezervace,“ nastínila Jemelková.

Karel Páral