Zbavit se nelegálně držené zbraně nebo střeliva mohou obyvatelé Olomouckého kraje až do 31. července. „Ať už zbraň našli na půdě při rekonstrukci domu nebo k ní přišli jinak, zpovídat je nebudeme. Zbraň je možné odevzdat na kterémkoli útvaru policie České republiky. Zaevidujeme ji a prověříme, zda nebyla použita ke spáchání trestného činu nebo odcizena,“ sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman.

VIDEO: Spot upozorňující na amnestii zbraní

Zdroj: Youtube

Pokud bude výsledek šetření negativní, mohou občané požádat o vydání dokladu nebo povolení opravujícího k nabytí vlastnictví, držení a nošení zbraně a střeliva nebo ji mohou darovat státu.

Jiná situace ale nastává v případech, kdy lidé nalezli výbušniny, granáty či miny. „V žádném případě takovou munici nenoste na policii. Nemanipulujte s ní, ale zavolejte na linku 158. Tyto třaskaviny a výbušné předměty se nevracejí, putují rovnou k likvidaci,“ vysvětlil policejní mluvčí.

Policie naposledy vyhlásila amnestii zbraní v roce 2014. Obyvatelé Olomouckého kraje tehdy na policejních služebnách v kraji odevzdali 244 zbraní a téměř 15 tisíc kusů střeliva. Z tohoto množství bylo 228 zbraní majitelům vráceno, dalších 16 lidé přenechali státu. Ve většině případů občané v rámci amnestie odevzdali krátké střelné zbraně.