Státní zástupci by o jejich případech měli rozhodnout během několika dnů.

Většina z nich si odpykávala trest za krádeže, maření výkonu úředního rozhodnutí či neplacení výživného.

Kromě nich ale budou stovkám dalších osob v nejbližší době prominuty podmíněné tresty a alternativní tresty veřejně prospěšných prací nebo domácího vězení.

Původně se mělo prezidentské omilostnění týkat v olomoucké vazební věznici 84 lidí. Aby se dostali na svobodu co nejdříve, přišli ve středu před polednem soudci olomouckého Okresního soudu úřadovat přímo do věznice. Ta jim poskytla potřebné zázemí včetně výpočetní techniky.

Od středečního odpoledne budovu olomoucké vazební věznice opustilo už 66 vězňů.

„Většina odsouzených si odpykávala tresty kvůli krádežím, maření výkonu úředního rozhodnutí, neplacení výživného, podvodům či zpronevěře. Amnestie se v olomoucké věznici netýkala žádné osoby starší 70 či 75 let. Jsem rád, že se nám to podařilo tak rychle zvládnout, bylo s tím opravdu totiž hodně práce," pochvaloval si spolupráci s věznicí předseda olomouckého Okresního soudu Michal Jelínek 

Z olomoucké věznice pustili třetinu osazenstva

V olomoucké vazební věznici se amnestie dotkla téměř třetiny vězňů. Poslední propuštěný z ní odcházel ve středu v devět hodin večer.

Pokud někdo z nich neměl dostatek vlastních prostředků na to, aby se dopravil do místa trvalého bydliště, poskytla mu věznice peníze na jízdné.

„Je to vlastně půjčka, kterou po nich potom budeme vymáhat. Řada odsouzených ve věznici pracovala v kuchyni nebo vykonávala úklidové práce. Tyto činnosti teď zabezpečují lidé, kteří ve výkonu trestu zůstali," popsala dopady amnestie na chod káznice její mluvčí Markéta Zimová.

Obecně prospěšným pracem unikne 260 lidí

Prezidentská amnestie se však dotkne také stovek lidí z celého Olomoucka, kteří byli v minulosti odsouzeni k nejrůznějším alternativním trestům. Jedná se například o obecně prospěšné práce, tresty domácího vězení nebo podmíněné tresty s tzv. dohledem.

„Obecně prospěšné práce už v regionu nemusí dokončit ani nastoupit asi 260 lidí, několika lidí se díky amnestii už nebude týkat trest domácího vězení a ´podmínek´ s dohledem se zruší hned několik desítek. V současné době připravujeme podklady pro soudy, aby mohly o zrušení trestů co nejdříve rozhodnout," řekl Jiří Zatloukal z olomouckého střediska Probační a mediační služby.

SOUVISEJÍCÍ: Amnestie je dobrá, pochvaloval si muž, když opouštěl olomouckou věznici