Brány olomoucké vazební věznice by mohlo díky vyhlášení prezidentského omilostnění opustit celkem čtyřiaosmdesát lidí. Amnestie zatím pustila na svobodu šestašedesát z nich.

Do případu dalších osmnácti odsouzených, na které se prezidentovo gesto vztahuje, se vložili státní zástupci. Podali u nich stížnost nebo si ponechali lhůtu pro její možné podání.

Soudci amnestie projednávali ve věznici do nočních hodin.

Odsouzení, které prezident vrátil opět na svobodu, začali budovu těsně sousedící s okresním soudem opouštět ve středu chvíli po jedné hodine odpolední.

„Měl jsem trest za alimenty, jinak nic. Jsem rád, amnestie je dobrá věc," řekl asi padesátiletý muž z Přerova. V cele strávil dvacet osm měsíců, konec trestu mu urychlila amnestie. „Pojedu domů a ráno jdu do práce. Pracoval jsem tady, tak mám domluvenou práci," doplnil.

Někdo odcházel sám, na někoho čekali blízcí. Na chodníku přes ulici nervózně postávala mladá žena. Přišla si pro svého přítele, který si v cele odpykával trest. Ve vězení si pobyl teprve čtrnáct dnů.

„Čekám na přítele a doufám, že to dobře dopadne, že ho pustí. Dozvěděla jsem se o tom od jeho bratra, ale ještě jsme neslavili. Zatím není co, ještě jsem ho neviděla," řekla žena s tím, že přítel dostal trest asi na rok. „Neudělal nic vážného. Snad ho pustí," uvedla.

Procedura odchodu

Podle informací Vězeňské služby České republiky o každém jednotlivém odsouzeném rozhoduje soud, propuštění vězně po pravomocném rozhodnutí soudu o účinnosti amnestie může trvat asi dvě hodiny.

Každá vězněná osoba, na kterou se amnestie vztahuje, musí absolvovat výstupní zdravotní prohlídku, odevzdat erární materiál a vyřídit všechny administrativní záležitosti.

„Vězeňská služba je připravena propouštět vězně nepřetržitě, tedy čtyřiadvacet hodin denně," uvedl generální ředitel Vězeňské služby ČR Petr Dohnal s tím, že celkem mohou být propuštěny desítky osob během jednoho dne.

Věznice jsou na nohou od úterního odpoledne, kdy se jejich obyvatelé dozvídali o tom, že by mohli jít domů.

Pro ty, na které se prezidentské vyhlášení nevztahuje, jsou připraveni i psychologové. Pomohou v případě, že by se vězni nevyrovnali s tím, že nejsou mezi omilostněnými.

„Povolali jsme zesílené směny," potvrdil mluvčí Vězeňské služby České republiky Robert Káčer.

Policie je na nohou

V pohotovosti je i Policie České republiky. Ta má dohlížet na veřejný pořádek a hladký odchod vězňů na svobodu.

„V ulicích bude více policistů. Budeme dohlížet na hladký průběh odchodů z věznic a také na to, aby nedošlo k narušení veřejného pořádku," informoval krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Jak vnímají prezidentské prominutí zbytku trestů u některých vězňů samotní zaměstnanci olomoucké věznice?

„Amnestie mi nijak nevadí. U krátkých trestů za méně závažnou trestnou činnost je to v pořádku a je to plně v pravomoci prezidenta. Spíše ji vítám s tím, že se ve vězeních uvolní místo pro zločince páchající horší věci a zejména pro politiky," řekl pracovník vězeňské služby v Olomouci, který si nepřál být jmenován. „Myslím si, že by soudy měly více využívat alternativní tresty," dodal.

Kromě olomouckého zařízení také ve věznici Mírov řady odsouzených prořídnou. Tamní žalář by mělo opustit dvacet šest lidí, což je vůbec nejméně z celé České republiky.

ČR

Počet vězňů - přibližně 23000

Amnestie se týká až 7000

Vazební věznice Olomouc

Počet vězňů - 247

Amnestie se týká 84

Věznice Mírov

Počet vězňů - 429 (kapacita 389)

Amnestie se týká 26

Na jaké tresty se vztahuje amnestie?

nepodmíněné tresty do jednoho roku
zbytky trestů pro osoby nad 75 let, pokud nebyl trest vyšší než 10 let
dosud neskončená stíhání, táhnoucí se déle než osm let se sazbou do 10 let
zbytky trestů pro osoby nad 70 let, pokud nebyl trest vyšší než 36 měsíců
nesmí se jednat o násilné trestné činy
omilostněný nesmí být recidivista odsouzený v posledních pěti letech za jiný trestný čin