Podnapilé mladistvé většinou vozí záchranáři lékařské služby.

„Přijdou na jednotku intenzivní péče, kde jim vypláchnou žaludek. Nikdy totiž nevíme, jestli jde jen o alkohol. Často jsou také podchlazeni, protože než se k nám dostanou, zůstávají někde ležet,“ řekla Eleni Mikušková, vedoucí lékařka všeobecné ambulance dětské kliniky.

Žádnou vzácností totiž není ani užívání marihuany nebo lysohlávek.

„Uděláme vyšetření toxikologické, moče a krve, ale ne u všech. Jen pokud máme podezření, a to se téměř vždy potvrdí, není to žádná vzácnost. Děti jdou ráno do školy a po cestě si dají jointa. Někdy je tak vozí přímo ze školy, že zkolabovaly. Když jim je špatně a jdou se vyzvracet, tak to nikdo neřeší. Ale když omdlí, tak to jsou nejčastěji kolapsové stavy. To se už týká středoškoláků, ne žáků základních škol,“ dodala lékařka.

I další odborníci, kteří s mladistvými pracují, říkají, že děti s alkoholem i dalšími drogami experimentují.

„Alkohol se týká spíš mládeže, u níž se stává součástí jejich života a někdy je to i jejich způsob žití. Výraznějším problémem je kouření – tabáku nebo marihuany,“ upozornila Petra Pšenicová, vedoucí olomouckého zařízení KudyKam, které pomáhá dospívající mládeži.

„Cigarety kouří většina našich klientů už od osmi nebo deseti let a jsou mezi nimi i silní kuřáci. Tahle generace také hodně kouří marihuanu,“ upozornila Pšenicová.

V olomoucké pedagogicko- -psychologické poradně pracují s dětmi od tří do osmnácti let. Nejčastější věkovou skupinou, která má problémy s drogami, jsou děti okolo patnácti let.

„Jsou v pubertě, ale jen ve výjimečných případech se na nás obrátí rodiče. Jsou to spíš školy, které mají problémy s dětmi kouřícími v jejich okolí. Nebo se na nás obracejí pedagogové s tím, že zjistili u některého žáka, jak experimentuje s drogami,“ řekla Kateřina Tomanová, oblastní metodička prevence sociálně patologických jevů olomoucké poradny.

Uvedla, že podobný vývoj je přirozený a souvisí s vývojovým obdobím, se zvědavostí a hranicemi, které dítě zkouší.

Co jim chybí?

Pokud rodiče zjistí, že jejich potomek zkouší jakoukoli drogu, měli by se obrátit na specialisty.

„Pokud mají rodiče s dítětem výchovné problémy nebo zjistí, že pije alkohol, kouří, případně experimentuje s jinou drogou, pak by se měli obrátit na odborníka. Může to být pedagogicko-psychologická poradna, ambulantní psycholog nebo například P-centrum. Je dobré, když na tuto problematiku rodiče nejsou sami,“ vysvětlila Tomanová.

„Také bych jim doporučila, aby se zamysleli nad tím, proč to jejich děti dělají. Jestli jim něco nechybí a jestli jim to nemohou nabídnout právě oni, jejich rodiče.“

Externí odkazy:

Pedagogicko-psychologická poradna Olomouc

P-centrum Olomouc

Nízkoprahové centrum pro mládež KudyKam Olomouc