„Pro jistotu si ale necháme připravit podklady pro čerpání evropských dotací. Žádost se vztahuje na projekt obnovy olomouckých parků. Nechceme tím předjímat rozhodnutí, ale chceme být připraveni na variantu, že bychom peníze potřebovali,“ uvedl primátor Martin Novotný(ODS).

Alej vznikla vroce 1866po prusko-rakouské válce. Vroce 2000už ní ale chybělo asi sto přestárlých stromů. Diskuse ojejí obnově se sice vede asi čtyřicet let, ale nyní by kní skutečně mělo dojít. Odborníci tvrdí, že je nutná do pětilet.

„Ikdyby se kobnově nepřistoupilo, musí se stromy každé čtyři roky obstřihnout dokola. Taková obvodová redukce by stála kolem 1,8milionu korun. Vykácení a výsadba nové aleje by šla pořídit jednorázově za asi za 2,8milionů,“ spočítala vedoucí zahradnického úseku Výstaviště Flora Naďa Krejčí. Nově zasazené stromy by do dnešní podoby rostly přibližně třicetlet.

Olomouc žádá po Evropské unii peníze na obnovu parků. Nové cesty, lavičky, ale především zeleň mají stát asi 90milionů korun. Obnovu vykácené aleje by zaplatila Evropská unie, postupná údržba by šla na vrub městské pokladny.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika