Kromě aut a lidského zdraví jsou po nehodách nevratně ničeny i stromy lemující komunikaci.

Jen vloni museli zahradníci vysadit v aleji třicet nových lip, které padly při autonehodách.

Dřevinám škodí také vandalové. Ročně přijde údržba aleje kolem silnice i cyklostezky město na statisíce korun, výsadba další desetitisíce.

Stačí, když je mokro a řidič přecení své síly. To je podle obyvatel Samotišek hlavní příčina častých nehod v jedné ze zatáček silnice vedoucí z krajského města do Samotišek a na Svatý Kopeček.

„Ani doporučená sedmdesátka a osazení šipek a značek nepomohlo. Minulý víkend se tady bouralo znovu a zase to odnesly hlavně stromy. Zajímalo by mě, kolik stojí výsadba nových," řekl Milan Mikš, obyvatel Samotišek.

Vinu řidičům připisuje i Miroslav Charouz, koordinátor projektu BESIP v kraji.

„Nepřizpůsobují jízdu poloměru zatáček ani povětrnostním podmínkám. Jsou na vině v první řadě, ty zatáčky ani stromy za nehody nemůžou," je přesvědčený Miroslav Charouz.

Bezpečnost v aleji mezi Olomoucí a Samotiškami zvýšilo hned několik prvků. Kromě nového značení či naváděcích bodů také bíle natřené kmeny stromů.

Antiseptický nátěr

O údržbu stromořadí se stará město částečně prostřednictvím technických služeb, na část si najímá soukromou firmu, která novou alej v roce 1999 vysazovala.

Dohromady roční náklady na ošetření, prořez či prohnojení dřevin přijdou městskou kasu na necelého čtvrt milionu korun.

Před několika dny zahradníci navíc ošetřili mladé kmeny bělostným nátěrem takzvané vápenné jíchy.

„Ten je pro tyto dřeviny nejen výhodný z antiseptických důvodů, ale také ještě více zvýrazní kmeny stromů v aleji pro motoristy," sdělil Petr Loyka, vedoucí odboru životního prostředí olomouckého magistrátu.

Ani upozornění v podobě dopravních značek, šipek a zvýraznění aleje kmenů nepomohlo k tomu, aby se snížil počet nehod v zatáčce, kterou anonym před časem označil pro řidiče nepříliš slušným přívlastkem.

Bezpečnostní opatřeníPolicie po poslední smrtelné nehodě v roce 2012 opětovně navrhla osadit do nebezpečné zatáčky svodidla. Navrhované opatření, které snižuje jak rizika na zdraví posádky vozů, tak i lidí na cyklostezce, však neprošla u pracovníků památkové péče.

Nesouhlasili s nimi ani městští památkáři ani Národní památkový ústav (NPÚ). „Navrhli jsme, aby se hledala jiná východiska, například ve formě značek či snížení rychlosti, jež stále upřednostňujeme před osazením svodidel. Je nutné hledat příčiny dopravních nehod a najít řešení, která budou mít minimální vizuální dopady na hodnoty aleje," sdělil před časem František Chupík, ředitel olomouckého pracoviště NPÚ.

K bezpečnostním prvkům na této komunikaci k dnešnímu dni patří například dopravní značky, které upozorňují na častý výskyt dopravních nehod a doporučují snížit rychlost na sedmdesát kilometrů v hodině.

K nim přibyly další výstražné šipky, značka upozorňující na dvojitou zatáčku, uprostřed silnice osazené naváděcí body a v neposlední řadě kmeny stromů, jež byly natřené bílým vápenným nátěrem.

Letos sedm bouraček

Podle policie zde od začátku roku došlo celkem k sedmi nehodám, dvě poslední se staly o minulém víkendu.

„U šesti z nich byla příčinou nepřiměřená rychlost jízdy a u jedné způsob jízdy. Při těchto nehodách došlo k jednomu lehkému zranění a vznikla celková škoda ve výši 678 tisíc korun," sdělila Marie Štrbáková, policejní mluvčí.

V loňském roce zde město nechalo vysadit třicet nových stromů, z nichž v letošním roce je již dvanáct zničených autonehodami.

„Výsadba jednoho nového stromu přijde až na 8 tisíc korun podle velikosti výsadbového materiálu," vypočítal Petr Loyka z magistrátu.

Deset poničených sromů

Kromě bourajících motoristů se na životě dřevin podle něj podepisují také vandalové.

„V zatáčce aleje u pomníčku mladých obětí vánoční autonehody se objevilo už druhým rokem okroužkování kmenů, při němž pachatel odřeže kůru i s částí dřevní hmoty po celém obvodu kmene ve výšce asi metru a půl nad zemí. Následně tyto stromy odumírají," neskrýval počínání vandalů Petr Loyka.

V roce 2013 zde bylo takto poškozeno osm stromů, letos dalších deset. Podle odboru životního prostředí by bylo zapotřebí dosázet dalších celkem padesát stromů na prázdná místa.

„Tento rok se ještě nové kusy do aleje nesázely. Budeme se to snažit řešit v příštím roce, samozřejmě záleží na tom, zda na tuto akci budou v rozpočtu peníze," dodal.

Snížení bezpečnosti na nulu

Zatímco mnohé mladé stromy nevydrží u silnice na Svatý Kopeček ani rok, několik málo lip zde roste odhadem 120 až 160 let.

O dva dlouhověké exempláře ovšem alej v letošním roce přišla. Rostly poblíž Samotišek.

Podle vedoucího odboru životního prostředí Petra Loyky byly jejich kmeny také opakovaně poškozené dopravními nehodami.

„Došlo u nich k výraznému rozvoji dřevokazných hub v místě poranění, čímž byla snížena jejich provozní bezpečnost takřka na nulu," odůvodnil Petr Loyka.

A kácelo se také poblíž olomouckých Chválkovic.

V zimě, kdy zákon povoluje kácení dřevin, padne k zemi ještě jeden suchý strom.

Silnice smrtil 20. 12. 2012 Pětapadesátiletý řidič vozu Volkswagen Polo z dosud neznámých příčin vybočil z vozovky a narazil do jednoho ze stromů.
l 30. 5. 2010 Dopravní nehoda se stala nedaleko chválkovického domova pro seniory, automobil narazil bočně do stromu, následně pak do lampy veřejného osvětlení a znovu do stromu, mladý spolujezdec nehodu nepřežil.
l 2. 10. 2010 Na místě podlehla zraněním mladá žena, pětileté dítě v autosedačce utrpělo jen drobné pohmožděniny.
l 3. 7. 2008 Zemřel starší muž po nárazu do stromu.
l 24. 12. 2007 Dopravní nehoda dvou osobních aut s nárazem do stromu, na místě umírají tři mladí lidé, další po převozu do nemocnice.
Zdroj: Policie ČR