„Ředitel VZP pobočka Ostrava nás ujistil, že v současné době není připraven scénář, který by směřoval k uzavření této nemocnice," uvedli politici.

Jednání mezi VZP a Středomoravskou nemocniční, která zastřešuje nemocnice Šternberk, Přerov, Prostějov, o podobě smlouvy na dalších pět let nadále probíhá.

„Pokud někdo opravdu s takovou variantou pracoval, pak věříme, že náš tlak a výzvy k odpovědným místům, ohlasy v médiích, na internetu, probíhající petiční akce, okamžitá podpora všech starostů Šternberska, Uničovska, Litovelska a Moravskoberounska jasně ukázala, jaký význam má toto zařízení pro celý Olomoucký kraj a tato úvaha už zůstane opravdu jen úvahou," sdělili.

Starosta města chce rovněž na pondělní zasedání rady předložit výzvu adresovanou VZP k zastavení všech možných kroků, které by mohly ohrozit existenci nemocnice.

„O podporu této výzvy jsem požádal také starosty obcí a měst regionu Uničov, Litovel, Moravský Beroun a představitele Olomouckého kraje," informoval Stanislav Orság.

V případě, že by nad nemocnicí reálně visela hrozba neuzavření smlouvy s VZP, chtějí politici vyzvat občany celého regionu k vyslovení nesouhlasu a jednat s ministrem zdravotnictví a premiérem.

VZP již v úterý sdělila Olomouckému deníku, že se o úplném zrušení smlouvy nejednalo.

„Ukončení smluvního vztahu s nemocnicí ve Šternberku diskutováno nebylo. Dokud nebudou zmíněná jednání uzavřena, nebylo by korektní komentovat návrh restrukturalizace do větších podrobností," uvedl Michal Vojáček z regionální pobočky v Ostravě.

Ostatní zdravotní pojišťovny ujistily, že s nemocnicí počítají. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček Olomouckému deníku sdělil, že jednání se Středomoravskou nemocniční stále probíhají a postoj Svazu zdravotních pojišťoven je v souladu s memorandem. To počítá s redukcí zhruba tří desítek lůžek v rámci těchto tří nemocnic.

„Postoj Svazu zdravotních pojišťoven je plně v souladu s Memorandem. Svaz zdravotních pojišťoven nejmenoval ani jednu nemocnici – tedy ani nemocnici Štenberk – která by se měla kompletně zrušit. Jde spíše o diskuse o změnách ve struktuře poskytované péče. Některé nemocnice pak mají tendenci chápat návrh na přeměnu akutních lůžek na lůžka následné péče jako likvidaci," reagoval Jaromír Gajdáček.

SOUVISEJÍCÍ: Co bude s nemocnicí ve Šternberku? VZP mlčí, prý stále jedná

Petice má stovky podpisů

Stovky lidí na řadě míst Olomoucka již podepsaly petici za zachování nemocnice ve Šternberku.

„Petice se spontánně rozjela ve čtvrtek ráno. Doposud jsou nashromážděny stovky podpisů nejen ze Šternberka, ale podepisuje se v Litovli, Uničově, Moravském Berouně," informoval šternberský radní a poslanec Jiří Zemánek (ČSSD).