Plocha areálu Agroservisu Sedláček na okraji Příkaz je částečně zaplněná zeleno-bílými kombajny značky Claas. Tři stojí v dílně a místní zaměstnanci jim seřizují například motor nebo žací lišty.

Zahradnické trhy na výstavišti Flora v Olomouci, 23. května 2021
Floru zaplnily poslední Zahradnické trhy. Zájem byl velký

„Po každých žních servisní technik objede své zákazníky, prohlédne kombajny a zjistí, co je potřeba opravit. Na základě toho přes zimu objednáme náhradní díly,“ popsal vedoucí servisního oddělení Ondřej Vaverka.

Práce na více než 20 tun vážícím kolosu zabere jeden až dva dny, pokud jde o zákrok související s posezonní prohlídkou. Jedná-li se o generální opravu, trvá proces i dva týdny.

Zemědělec Ladislav Kašpar letos opět nabídne populární samosběr zeleniny. Na poli to vypadá slibně, 21. května 2021
Melouny a rajčata za pár korun, pěstitel u Olomouce chystá samosběr

Poruchy každý den

Přestože na Olomoucku začínají žně zhruba v polovině července, agroservis zahájil přípravu už na přelomu února a března.

„Stěžejní opravy strojů by měly být hotové ideálně v červnu. Málokdo to nechává na poslední chvíli,“ řekl Ondřej Vaverka.

Během jara v Příkazích zkontrolují a opraví asi 500 kombajnů, traktorů a dalších mašin. Některé už teď sklízejí vojtěšku nebo žito na zelené krmení.

Zchátralou zemědělskou váhu v Příkazích Kateřina Rysová s manželem opravili. Výletníkům tam nabídnou točenou zmrzlinu.
Originální zmrzlinárna: manželé na Olomoucku opravili starou váhu u cesty

Zástupci servisu nepolevují ani během samotných žní, kdy de facto každý den řeší poruchu či nehodu zemědělské techniky. Co se kombajnů týče, opravují hlavně poškozené šneky nebo šikmé dopravníky.

„Nejčastější porucha je, že stroj sebere velký kámen nebo kus betonu a zdeformuje se tím něco v rámci mláticího ústrojí,“ popsal Vaverka.

Takovou závadu se technikům daří odstranit v ten samý den přímo v terénu, kam po domluvě se zemědělci přivezou náhradní díly. Ty základní, například zvedače klasů či klínové řemeny, má středisko přímo ve svém skladu.

Uhlí pořád táhne. Lidé využívají jarní slevy. Na snímku Martin Vaňák, vedoucí olomoucké pobočky společnosti Uhlí Morava, nakládá hnědou kostku, 21. května 2021
Uhlí na Hané pořád táhne. Sklady teď lákají i na loterii s topením zdarma

Start na Slovensku, konec na Vysočině

Navzdory koronavirové pandemii, která poznamenala mimo jiné import zboží, jsou regály servisního skladu plné. Dodávky náhradních dílů zůstaly zachovány i v době, kdy covidová situace postihla výrobní závod německé firmy Claas.

Jediným problémem pro zaměstnance Agroservisu Sedláček tak bylo tradiční zimní školení. Cestování do zahraničí nahradilo setkávání v online prostoru.

„Když u toho stroje nejste a nesáhnete si na něj, je to problematické,“ shodli se technici v dílně.

Restaurace Přístav Hlušovice s rozestavěným Majákem, 18. května 2021
U Olomouce roste originální Maják jako rozhledna. Budí emoce

Těm dnes nestačí jen manuální zručnost, musejí se vyznat i v oblasti IT. Počítačem řízené traktory a kombajny servisují především mladší jedinci. Naopak opraváři v pokročilejším věku využívají své znalosti a dovednosti u starší techniky, která je plně odkázána na lidský faktor.

Část připravených kombajnů v druhé polovině června zamíří na Slovensko, kde začínají žně dříve než u nás. Hanácká výpomoc postupem času dojede přes Moravu až na Vysočinu.