Pokousal chlapce na předloktí a kdyby pohotově nezasáhla jedna ze zákaznic, utrpěl by další zranění v obličeji. Majitel psa z místa utekl, hledá ho policie.

Velkého černého psa bez náhubku si matka šestiletého Sebastiana všimla ještě před tím, než s chlapcem do prodejny vešla.

„Byl uvázaný na dlouhé šňůře, neštěkal. Ve chvíli, kdy syn vcházel do prodejny, po něm pes náhle skočil a zakousl se mu do předloktí. Honem jsem pustila kočárek s miminkem a utíkala za ním. Pes na plačícího Sebastiana útočil dál, mířil mu na obličej. Naštěstí mu v dalším kousnutí zabránila jedna ze zákaznic. Pak mi řekla, že už minulý týden tam zaútočil na jiné dítě," popsala nepříjemný zážitek maminka chlapce Petra Šanová.

Hned na místo přivolala policii, utišovala syna a čekala, až chovatel vyjde z prodejny. Pak se s ním snažila domluvit, aby vyčkal na příjezdu hlídky.

„Vypadal jako bezdomovec, měl špinavé oblečení a velmi zanedbaně působil také jeho pes. Místo toho, aby se k věci postavil čelem, tak si zvíře odvázal a odešel. Bylo mu asi pětatřicet, prý bydlí někde na sídlišti," řekla Olomoučanka.

Modřina a sedřená kůže

Rodiče pak se zraněným synem jeli na pohotovost, kde ho lékaři ošetřili.

„Na předloktí má velkou modřinu a sedřenou kůži. Naštěstí měl na sobě teplé oblečení, stát se to v létě, tak to dopadlo mnohem hůř. Bunda je zničená, musíme koupit novou. Hlavní ale je, že ho pes nezranil v obličeji," poznamenala Petra Šanová.

Věří, že se policii podaří chovatele najít a pes bude vyšetřený u veterináře, aby se zjistilo, zda má očkování proti vzteklině. Se zveřejněním rodina souhlasila hlavně proto, aby na agresivní zvíře upozornila rodiče dalších dětí.

„Spousta lidí po sídlišti chodí s velkými psy bez náhubku. Po pondělním zážitku už je obcházím velkým obloukem. Sebastian se jich teď také bojí. Pořád se mě vyptává, proč ho ten pes pokousal, když mu sám nic neudělal. Je pro něj těžké pochopit, že mu zvíře může zničehonic tak ublížit," poznamenala matka.

Pátrání zatím bez úspěchu

Policisté hledají chovatele agresivního psa už od pondělního odpoledne, zatím se jej nepodařilo ztotožnit.

„Svědci policistům potvrdili, že toho muže znají, bydlí v panelovém domě nedaleko prodejny, kde k incidentu došlo. V tomto případě se zřejmě bude jednat o přestupek proti občanskému soužití. Vše prověříme a předáme na magistrát k dořešení," sdělila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. Lidé, které na ulici napadne cizí pes, se podle ní mohou obrátit také na městskou policii.

„Strážníci to prošetří, sepíší a pak vše předají, stejně jako policie České republiky, na magistrát," dodala Marie Štrbáková.

V případech, kdy pes někoho zraní, je podle Aleše Zatloukala, ředitele Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj, důležité zjistit chovatele.

„Ten pak musí vzít zvíře na vyšetření k veterinárnímu lékaři. Potvrzení z veteriny pak dostane poškozený a předá je praktickému lékaři. Je to hlavně kvůli tomu, aby nemusel podstoupit léčbu na infekčním oddělení," vysvětlil Aleš Zatloukal.

Vzteklina od psů? Už takřka nehrozí

Česká republika je podle něj už několik let země takzvaně prostá vztekliny, takže možnost přenosu od psa je minimální.

„Nákazu u nás šíří hlavně netopýři, tam je riziko přenosu vysoké. Už jsme ale řešili i případy, kdy dítě klovla slepice či kohout a rodiče se obávali, zda tato drůbež není nakažená vzteklinou. Je to samozřejmě nesmysl, riziko je jen u masožravých zvířat," popsal kuriozní případ ředitel krajské veterinární správy.

Lidé se podle něj nemusejí obávat ani psů, které chovají bezdomovci.

„Obvykle se o ně starají velmi dobře a dopřejí jim mnohem víc než sobě. Nešetří ani na veterinární péči a zaplatí jim zákroky a léky, které zvířata potřebují," poznamenal Aleš Zatloukal.