Jen u olomoucké katedrály sv. Václava letos zasahovala městská policie v šesti desítkách případů, několikrát přímo v kostele.

Podle duchovního správce a pracovníků farní kanceláře už nelze strpět chování některých bezdomovců před katedrálou.

Když popijí, jsou agresivní a obtěžují kolemjdoucí. Přímo v kostele narušují bohoslužby a znečišťují chrám.

Polehávání, pokřikování…

Operační středisko městské policie přijalo minulé úterý oznámení týkající se dvojice mužů, kteří se měli chovat nevhodně v katedrále na Václavském náměstí.

„Nedošlo k žádné majetkové újmě, jeden z dvojice na místě spal a druhý vedle něj seděl,“ popisoval výjezd mluvčí městské policie Petr Čunderle.

Strážníci dvaačtyřicetiletého muže probudili a dvojici doporučili vyhledat azylový dům nebo jiné sociální zařízení, kde o ně bude postaráno.

Podle mluvčího od začátku roku řešili strážníci jen kolem katedrály a na Václavském náměstí 59 případů.

„V drtivé většině se jednalo o polehávání osob bez domova, často pod vlivem alkoholu, na přilehlých travnatých plochách. Bylo několik případů žebrání nebo hlučného chování v blízkosti katedrály, kdy dotyční narušovali probíhající křesťanské akce,“ sdělil Čunderle. „Případů, kdy došlo k nějakému incidentu uvnitř katedrály, bylo do desítky,“ doplnil.

Zvláštní bezdomovci s mobily

Policisté zasahovali u katedrály i na popud dómského faráře Ladislava Šviráka, podle něhož jsou situace, kdy se někteří bezdomovci pod vlivem alkoholu domáhají peněz na kolemjdoucích agresivním způsobem.

„Jsou to zvláštní bezdomovci. Jedná se o mladé lidi, jsou mezi nimi i ženy, kteří nejsou ustrojeni jako bezdomovci, mají mobilní telefony. Když vidí přicházet skupinku, vydají se žebrat, a to dosti agresivně. Viděl jsem, jak čapli tři dívky, a dosti nevybíravým způsobem po nich chtěli peníze,“ popisoval děkan Švirák.

Záchod z kaple

Kněží, pracovníci farní kanceláře ani kostelník podle děkana nevyhánějí od dómu žebráky, pokud se chovají slušně.

„Bezdomovci jsou ve všech velkých městech, tak to je, ale opravdu nelze snášet, když se nám vydělají v eucharistické kapli v lavici. Nespočítal bych, kolikrát to musel kostelník čistit. Jednou jsme přečalounili lavici,“ popisoval dómský farář.

Přímo v kostele podle faráře žebrání trpět nelze. Děje se tak neustále.

„Ve středu v poledne jsem měl mši svatou a bezdomovec žebral přímo při mši nahoře v presbytáři. Nebyl hlučný, ale toto opravdu není možné. Když viděl můj pohled, střetli jsme se, odešel. Chápu, že je zima, ale mohou se obrátit na charitu,“ dodal děkan, který sám bezdomovcům u katedrály přispěje, pokud respektují pravidla.

Charita "neuklidí" celé město

Podle zástupce ředitelky Charity Olomouc Petra Prince jsou dveře centra ve Wurmově ulici otevřeny každému, kdo se ocitl bez střechy nad hlavou a potřebuje pomoc.

„Naše služby jsou těmto lidem srozumitelně nastaveny. Charita však nedisponuje kapacitami, aby uklidila město od lidí bez domova, což se nám často klade za cíl,“ zdůraznil Princ.

„Jsme schopni pomáhat lidem v situacích, kdy nás potřebují, nesloužíme však k tomu, abychom během dne byli útulkem pro všechny lidi bez domova, kteří se pohybují v olomouckých ulicích a kterých je několik set,“ dodal.