Firma o to dosud nepožádala, ale ujistila, že s úřadem spolupracuje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) před dvěma týdny Agel upozornil, že v případě převzetí krajských nemocnic jde o takzvané spojení soutěžitelů, které je třeba oznámit antimonopolnímu úřadu a požádat o povolení jejich spojení. „S úřadem spolupracujeme a potřebné podklady se dolaďují,“ uvedla mluvčí Agelu Simona Součková.

Zatím není jasné, zda firmě hrozí nějaký postih za to, že nemocnice převzala bez souhlasu antimonopolního úřadu. „Tato otázka může být posouzena až ve správním řízení,“ uvedl mluvčí antimonopolního úřadu Filip Vrána. „V případě Agelu to ale rozhodně není tak, že by nám někdo něco tajil. Komunikují. Každopádně návrh tady zatím není,“ sdělil Vrána. Upozornil také, že v případě Středomoravské nemocniční však nejde o klasické převzetí firmy, ale dlouhodobý pronájem.

Na antimonopolní úřad se již dříve obrátili někteří regionální politici, podle nichž kraj nepostupoval v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. Taky poukázali na to, zda Agel neporušil hospodářskou soutěž, protože třinecká firma s ročním obratem čtyři miliardy korun po získání pronájmu tří nemocnic v Olomouckém kraji ovládne většinu trhu na střední a severní Moravě. Vedení kraje odmítlo, že by zákon obešlo. „Úřad je úřad, proto úřaduje a šetří. Požádal nás, ať předložíme podklady, ty jsme mu zaslali. Je to formální otázka,“ reagoval na vyšetřování ÚHOS již dříve předseda dozorčí rady Agelu Tomáš Chrenek.

Napište nám na e-mailovou adresu ivo.opletal@denik.cz, co si myslíte o pronájmu tří nemocnic firmě Agel.