Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agel do pěti let investuje do nemocnic 436 milionů

Olomouc -Ambiciózní plán rozvoje medicínských oborů v nemocnicích v Prostějově, Přerově a Šternberku, který počítá s investicí 436 milionů korun a vznikem specializovaných center,dnespředstavilo vedení společnosti Agel.

28.5.2008
SDÍLEJ:

Prostějovská nemocnice.Foto: DENÍK/archiv

Akcionáři holdingu, který má nemocnice ve dvacetiletém pronájmu, již pětiletý záměr schválili. Vedení společnosti ujistilo, že projekt nebude znamenat zrušení odborností v žádné z nemocnic.

„Pětiletý plán počítá s investicí do přístrojové techniky a rozvoje oddělení ve výši 436 milionů korun, což je částka na nemocnice okresního typu závratná. Je dokladem toho, že nám jde o vysokou kvalitu, kterou chceme usilovat o důvěru pacientů,“ popisoval předseda představenstva Středomoravské nemocniční Tomáš Uvízl schválený projekt, k němuž se v nejbližších dnech vyjádří kraj, který Agelu nemocnice dlouhodobě pronajal.

Podle Uvízla projekt přinese rozvoj všech standardních oborů v nemocnicích a vznik specializovaných center a center excellence s nadregionálním dosahem, do kterých chce získat další specialisty.

„Přičemž nepočítáme s rušením žádné odbornosti a zachováváme dostupnost péče v regionu,“ ujistil. „Chceme pacientům nabídnout co největší kvalitu. Pokud například chirurg provede čtyřicet případů za rok, je lepší pacienty přesunout k jednomu týmu, a pokud ten udělá dvě stě operací a více, pak „rutina“ sníží riziko operačních komplikací. Nemůžeme pacientům nařizovat, aby někam cestovali, mají svobodnou volbu zařízení, chceme vybudovat takové jméno a výsledky center, aby je pacienti sami vyhledávali,“ uvedla Marie Marsová, ředitelka zdravotní péče společnosti.

V prostějovské nemocnici chce Agel těžit z operačního zázemí nemocnice a rozvíjet gastroenteoro­logické nadregionální centrum, a to včetně dětské gastroenterologie.

„Počítáme s rozvojem chirurgie, břišní chirurgie, a rozšiřovat chceme ortopedii, kde počítáme se zachováním endoprotetiky a vytvořením centra sportovní medicíny. V rámci holdingu jsou v nemocnici předpoklady pro rozvoj diagnostického centra ledvinových onemocnění,“ popisovala Marie Marsová.

V nemocnici Agel počítá se vznikem specializovaných center léčebné rehabilitace s akutními lůžky a miniinvazivní gynekologické chirurgie a urogynekologie.

Přerovská nemocnice by se měla profilovat v chirurgii a ortopedii. Vzniknout by měla nadregionální centra chirurgie s orientací na laparoskopickou chirurgii, operace kýly, nukleární medicíny a dětská ortopedie, endoprotetika nosných kloubů. Rozvíjet chce operativu prsu.

„Co chybí, je centrum léčby bolesti, včetně radioterapie a lůžek následné péče, které by tady mělo vzniknout,“ uvedla Marie Marsová.

Nemocnice ve Šternberku podle Marsové nabízí k využití dvě velké devizy: „Má dlouhodobě dobrý zvuk, kdy se umisťuje na předních místech žebříčků popularity u pacientů, což souvisí s personálem. Chceme využít potenciál především dětského oddělení a gynekologicko-porodnického oddělení s tím, že bude orientována jako centrum péče o matku a dítě. Rozvíjet chceme chirurgii a vytvořit centrum operativy štítné žlázy,“ naznačila rozvoj nemocnice.

Ve šternberské nemocnici by rovněž mělo vzniknout centrum chronické a resuscitační a intenzivní péče. „Rozhodně nepočítáme s tím, že by nemocnice měla skončit pouze jako lůžka následné péče,“ ubezpečila.

Agel převzal nemocnice vloni v červenci od kraje, pod kterým působily jako příspěvkové organizace. „Projektovali jsme ztrátu 68 milionů korun, avšak dobrým hospodařením se podařilo ji snížit na 38 milionů a pro letošek plánujeme vyrovnané hospodaření,“ uvedl předseda představenstva Středomoravské nemocniční Uvízl.

Agel má ve třech moravských krajích deset nemocnic a sedm poliklinik, přičemž v Olomouckém kraji je pod jeho křídly 30 procent trhu a v Moravskoslezském 20 procent. V loňském roce hospitalizoval 116 tisíc pacientů, jeho ambulancemi prošlo 1,8 milionu obyvatel a provedl 38 tisíc operací. Jeho roční obrat je 6,5 miliardy korun.

Autor: Daniela Tauberová

28.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Trénink FC Kodaň na Andrově stadionu v Olomouci
31

Kodaň trénovala v Olomouci, i s českým stoperem Lüftnerem

Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Za pokousání dítěte v zoo doprovod stíhat nebudou

Stávka “přiblblíků"? Nová vláda s námi musí počítat, vzkazují lékaři

Dva dny před volbami do Poslanecké sněmovny zavřeli „krám“. Desítkám praktiků na Olomoucku, k nimž se přidaly ambulance internistů, kardiologů, kožařů, neurologů a dalších specialistů, došla trpělivost a připojily se k celostátnímu protestu. Vadí jim nárůst byrokracie a podfinancování oboru, který stojí v první linii českého zdravotnictví. Taky poslední výroky politiků, v čele s prezidentem Milošem Zemanem, který stávkující označil za „přiblblíky“.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Opil se, začal být agresivní a nakonec svého známého ukopal a umlátil k smrti. Tak podle policie vypadal incident mezi bezdomovci, ke kterému došlo v sobotu 14. října ve Šternberku.

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení