Návštěvníci spatří africký pavilon Kalahari už příští měsíc. Ve druhé polovině dubna se má otevřít veřejnosti.

„Krásný a moderní pavilon s africkými zvířaty zvýší atraktivitu olomoucké zoologické zahrady. Je ideální, když může lákat každý rok na něco nového, a to se na Svatém Kopečku daří,“ pochválil primátor města Antonín Staněk.

Stavba za 15 milionů se začátkem roku už jen dovybavila v interiéru.

„Než se přemístí zvířata, musí být úplně všechno připraveno včetně krmných misek. Surikaty, damani, plazi i ptáci, kteří doplní africkou pestrost, se už mohou stěhovat. K samci hrabáče jsme z Prahy přivezli mladou samici a čekáme jen na poslední novinku, kterou je medojed,“ informovala mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Kromě oblíbených surikat, jež se do Kalahari přestěhují ze současné expozice, uvidí návštěvníci v pavilonu hrabáče, kteří připomínají ušatá prasátka.

Dále zmíněnou kunovitou šelmu medojeda kapského a také damana skalního, zvíře připomínající velké morče nebo králíka, jenž je příbuzný se slony a sirénami.

Safari Amerika už letos

Vláčkem mezi arktickými vlky se lidé v zoo projedou už během letošní hlavní sezony, buduje se totiž Safari Amerika, které naváže na část s euroasijskými kopytníky.

„Arktičtí vlci budou odděleni systémem dvojitých bran. Návštěva od sousedů by totiž pravděpodobně byla hlavním chodem hostiny,“ naznačila Karla Břečková.

Už je hotová velká část oplocení a také cesta pro vláček. Zbývá zpevnit svah pod návštěvnickou trasou a zbytek plotu. Vše se má dokončit ještě letos.

„Projekt Safari posunuje olomouckou zahradu mezi nejlepší zoo. Myslím, že pohled vlkům do očí přes drátěnou síť bude pro návštěvníky velkým zážitkem,“ těší se náměstek primátora Aleš Jakubec.

Velké plány se starou voliérou

Bezmála třicet let stará voliéra, takzvaná bábovka, se měla opravovat už na podzim. Kvůli špatnému počasí se však práce odložily na jaro.

„Začneme hned, jak na to budou podmínky. Plány máme velké, vznikne moderní průchozí expozice, kde se lidé ocitnou mezi ptáky,“ prozradila Karla Břečková.