Návštěvníci spatří africký pavilon Kalahari už příští měsíc. Ve druhé polovině dubna se má otevřít veřejnosti.

„Krásný a moderní pavilon s africkými zvířaty zvýší atraktivitu olomoucké zoologické zahrady. Je ideální, když může lákat každý rok na něco nového, a to se na Svatém Kopečku daří,“ pochválil primátor města Antonín Staněk.

Stavba za 15 milionů se začátkem roku už jen dovybavila v interiéru.

Národní dům v Olomouci
Národní dům je po 130 letech bez hostů i tance, banka se stěhuje pryč

„Než se přemístí zvířata, musí být úplně všechno připraveno včetně krmných misek. Surikaty, damani, plazi i ptáci, kteří doplní africkou pestrost, se už mohou stěhovat. K samci hrabáče jsme z Prahy přivezli mladou samici a čekáme jen na poslední novinku, kterou je medojed,“ informovala mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Kromě oblíbených surikat, jež se do Kalahari přestěhují ze současné expozice, uvidí návštěvníci v pavilonu hrabáče, kteří připomínají ušatá prasátka.

Dále zmíněnou kunovitou šelmu medojeda kapského a také damana skalního, zvíře připomínající velké morče nebo králíka, jenž je příbuzný se slony a sirénami.

Robert Runták na debatním Setkání s olomouckým hejtmanem pořádaném Deníkem
Olomouc má rozhodně na víc, říká podnikatel a filantrop Runták
Parkoviště u zoo na Sv. Kopečku
Parkoviště na Sv. Kopečku dostanou závory

Safari Amerika už letos

Vláčkem mezi arktickými vlky se lidé v zoo projedou už během letošní hlavní sezony, buduje se totiž Safari Amerika, které naváže na část s euroasijskými kopytníky.

„Arktičtí vlci budou odděleni systémem dvojitých bran. Návštěva od sousedů by totiž pravděpodobně byla hlavním chodem hostiny,“ naznačila Karla Břečková.

Už je hotová velká část oplocení a také cesta pro vláček. Zbývá zpevnit svah pod návštěvnickou trasou a zbytek plotu. Vše se má dokončit ještě letos.

„Projekt Safari posunuje olomouckou zahradu mezi nejlepší zoo. Myslím, že pohled vlkům do očí přes drátěnou síť bude pro návštěvníky velkým zážitkem,“ těší se náměstek primátora Aleš Jakubec.

Plumlovská přehrada
Cyklostezka kolem Plumlovské přehrady? Stavba vázne na jednom pozemku
Bazilika na Svatém Kopečku. Ilustrační foto
Sv. Kopeček je mezi elitou památek, letos začne proměna za 120 milionů

Velké plány se starou voliérou

Bezmála třicet let stará voliéra, takzvaná bábovka, se měla opravovat už na podzim. Kvůli špatnému počasí se však práce odložily na jaro.

„Začneme hned, jak na to budou podmínky. Plány máme velké, vznikne moderní průchozí expozice, kde se lidé ocitnou mezi ptáky,“ prozradila Karla Břečková.

Alej na Svatý Kopeček kolem roku 1890 (vlevo) a nyní
Obří kříž vedoucí na Sv. Kopeček půjde zase vidět. Alej čeká velká obnova
Mládě lenochoda dvouprstého v olomoucké zoo
Mládě lenochoda v olomoucké zoo uhynulo. Láska rodičů ale trvá