Přehlídka začíná v úterý a potrvá do neděle 29. dubna.

Festival pořádaný Univerzitou Palackého letos ocení odvážné dokumentaristy a ochránce moří a oceánů.

Přehlídku slavnostně zahájí v 18 hodin projekce mimořádného dokumentu Planeta oceánů v kině Metropol.

Osobně ho uvede jeho režisér Michael Pitiot, oceňovaný tvůrce vědeckých dokumentů.

„Je to naprosto unikátní výpověď o naší planetě a ekosystému oceánů, který silně ignorujeme obzvláště u nás v suchozemské České republice. Zkrátka a dobře, z oceánů všechno vzešlo a do oceánu se také vše navrátí. O tom vás ostatně nepřesvědčí jen zahájení festivalu, ale celý jeho program, zatím největší v historii AFO,“ přiblížil ředitel akce Jakub Ráliš.

STAR TREK I STAR WARS

Program letos nabízí přes 200 událostí, kromě filmů nebudou chybět ani přednášky, například od vulkanoložky Kayly Iacovino, která stála u zrodu celosvětového Star Trek Movie fandomu, anebo britského science rappera Jona Chase, spoluautora knihy Star Wars a věda.

Cenu za osobní přínos v popularizaci vědy převezme česko-americký režisér Steve Lichtag.

V roce 2001 natočil zásadní dokument Carcharias Velký bílý zachycující spolupráci s potápěčem Andre Hartmannem během natáčení velkého bílého žraloka bez použití ochranné klece.

Právě Lichtag patří mezi stabilní členy neziskové organizace Ocean Ark Alliance, jež se během festivalu rovněž dočká ocenění za přínos v popularizaci vědy.

Světově uznávaná instituce totiž zcela zdarma nabízí tisíce vědeckých dat, fotek, videí, databází a publikací milionům zájemců po celém světě.

VĚTŠINA ZDARMA

Na AFO je možné se akreditovat zdarma, zpoplatněny jsou jen některé bonusové aktivity, mezi něž se řadí nabitý hudební program, který už tradičně patří k festivalu.

Hlavní hvězdou je letos zpěvačka Huxley Anne, zástupkyně losangeleské beatové scény.

Univerzita Palackého festival pořádá již od roku 1966. V průběhu let se komorní uzavřená akce proměnila v jednu z největších populárně-vzdělávacích událostí v Evropě.

Letos je na AFO přihlášených 4432 filmů z celého světa, z nichž porota do soutěžních kategorií vybrala 59 snímků. 

Podrobný PROGRAM AFO 2018