Velkým lákadlem je i virtuální realita a projekty, které návštěvníci budou moci zhlédnout.

Letošní 54 ročník festivalu odstartuje v úterý 23. dubna a potrvá až do neděle.

Tento rok poprvé zároveň s ním budou probíhat také Ekologické dny Olomouc, ty však potrvají až do 1. května, kdy ho završí Ekojarmark na Horním náměstí.

Obojí spojí společné téma Mýtus.

“Když jsme se před dvěma lety bavili o tom, jaké bude téma, už tehdy veřejným prostorem rezonovalo téma fake news a propagandy. A z toho důvodu jsme se rozhodli, že se podíváme na toto téma a na mýtus s hlediska historického. AFO je sice vědecko-populární festival, ale myslíme to z toho nejširšího smyslu slova - tedy ne jen jako přírodní vědy, ale samozřejmě také historie je pro nás výsostnou vědou,” řekl k tématu letošnímu ročníku ředitel festivalu Jakub Ráliš.

“Náš úkol je zejména vědu popularizovat. Jak často říkám - my vědu neděláme, ale vyprávíme příběhy a snažíme se co nejširším vrstvám vědu přibližovat,” dodal.

Ministr kultury Antonín Staněk (vlevo) s ředitelem Muzea umění Olomouc Michalem Soukupem
Ministr Staněk odvolal šéfa Muzea umění Soukupa

Bývalý rektor Jařab má vlastní dokument

Promítat se bude více než 150 filmů a více než 400 programových bodů.

“Jsem rád, že letošní AFO ponese právě toto silné téma, které se týká fake news, dezinformací a boji proti nim. Mezi všemi zajímavými body programu se moc těším například na dokumentární film o amerikanistovi a emeritním rektorovi Univerzity Palackého Jaroslavu Jařabovi, který se natáčel sedm let,” zmínil rektor Univerzity Palackého a prezident AFA Jaroslav Miller.

Dokument bude mít premiéru ve čtvrtek 25. dubna v Kině Metropol. Dalšími místy, kde bude AFO probíhat, budou například Divadelní sál v uměleckém centru Konvikt, Kaple Božího těla rovněž na Konviktu, sál Moravské filharmonie Reduta, Divadlo hudby, Vlastivědné muzeum nebo Pevnost poznání.

Křest audioknihy - Josef Jařab
VIDEO: Na univerzitě pokřtili audioknihu Rektorská rozpomínání

Návštěvníci AFA se mohou těšit rovněž na zajímavé hosty ze světa vědy. Mezi nimi bude třeba Gabo Arora z Los Angeles, jeden z nejvýznamnějších tvůrců dokumentárních VR projektů (pozn.red.: VR = virtuální realita), které sbírají ocenění napříč světovými festivaly.

Ten návštěvníkům přiveze snímek The Day the World Changed, který vtáhne do vzpomínek obětí i přeživších atomových bombových útoků.

Po čtyřech letech se na festival vrátí také slavný evoluční biolog Richard Dawkins. Podle jeho slov se pro něj Olomouc stala speciálním místem a jak už do zahraničí přednášet necestuje, udělá výjimku a pro české publikum připraví novou přednášku.

Festivalová akreditace je pro všechny návštěvníky zdarma.

Mohou si ji vyřídit přes webové stránky www.afo.cz, hudební program na celý týden stojí 390 Kč na jednotlivé koncerty pak 150 Kč. Celý program AFO Junior je také zdarma. Místo na workshopu je nutné si rezervovat předem.