Nové členy přivádí do KSČM v Olomouckém kraji i druhý nejlepší výsledek a šestnáct mandátů mezi zastupiteli.

„Za minulý týden to bylo v kraji kolem dvanácti lidí, což je asi průměrné číslo za poslední dobu. Je to určitě nárůst, tolik jsme předtím neměli," řekl Josef Mádr, tajemník Krajské rady KSČM Olomouckého kraje.

V Olomouci se ke komunistům do středy tento týden dali čtyři lidé. Impulzem, proč se do strany hlásí, je kromě výsledku voleb také nespokojenost s politickou situací.

„Lidé musí mimo základní osobní údaje uvést důvod vstupu. Naposledy tam třeba stálo Nemohu se už dívat na dnešní politiku nebo nespokojenost se sociální situací," uvedl Mádr.

Lze zájemce o členství nějak obecně popsat? Podle tajemníka krajské rady reprezentují celou společnost, vymezují se však věkem.

„Je to spíše střední generace. Například důchodce v minulém týdnu ani jeden. Co se týče zaměstnání, tak když se dívam do přihlášek, jeden člen pracuje v obchodě, druhý je zaměstnanec soukromé firmy a další je studentka," vyjmenoval pro představu Josef Mádr.

Podobnou situaci, byť s menšími čísly, potvrdili například i jihomoravští komunisté a mediální úsek ÚV KSČM.

„Máme informace, že taková tendence existuje, protože řada lidí, kteří ke členství neměli dříve odvahu, se po volbách osmělila," sdělila z Prahy Věra Žežulková za ústřední výbor strany.

Přesný počet nových členů ale bude mít KSČM až koncem ledna, protože statistiku o členské základně provádí jednou ročně, až regiony pošlou čísla.

Celorepublikově má Komunistická strana Čech a Moravy čtyřiapadesát tisíc členů. Podle Věry Žežulkové je pravděpodobné, že je to nejvyšší číslo mezi politickými stranami. Minimální měsíční členský příspěvek je dvacet korun.