V Olomouci se letošní výročí 17. listopadu odehraje v komorním provedení. Na rozdíl třeba od Brna nebo Zlína, kde se v rámci celorepublikového Festivalu svobody uskuteční v ulicích a na náměstí masovější připomínky dějinných událostí listopadů 1939 a 1989.

Den boje za svobodu a demokracii si Olomouc nejprve hodinu před polednem připomene tradiční vzpomínkou u Památníku bojovníků za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou Univerzity Palackého. Pietního aktu, který je připomínkou dvou významných studentských protestů proti totalitě v roce 1939 a v roce 1989, se zúčastní zástupci města i Univerzity Palackého.

Motlitba pro Martu z pouličního rozhlasu

Symbolicky v 17:11 pak zazní z městského rozhlasu píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu.

„Olomouc se přidává k iniciativě neziskové organizace „Díky, že můžem“, která oslavy pořádá už devátým rokem na Národní třídě v Praze, aby připomínala hodnotu života ve svobodě a demokracii,“ připomněla mluvčí magistrátu Radka Štědrá.

Živá produkce Modlitby pro Martu se uskuteční na Národní třídě v Praze, kde zazní hlasem herečky Bereniky Kohoutové.

Koncert Jaroslava Hutky

Český rozhlas Olomouc pak symbolicky dne 17. listopadu pořádá sváteční koncert u příležitosti 75. narozenin Jaroslava Hutky, kterého podpoří kytarista Pavel Marcel a speciálně doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

„Za dirigentský pultík Moravské filharmonie Olomouc se postaví Jan Kučera, který rozepsal partitury pro 33 hudebníků, což bude v den 33. výročí sametové revoluce až nečekaně symbolické,“ informovala Irena Svobodová z Českého rozhlasu Olomouc.

Koncert začne v19 hodin v sále Reduta Moravské filharmonie Olomouc. Vstupenky je možné zakoupit na recepci Českého rozhlasu Olomouc, a to za 75 korun.

Ve stejný den pořádá Český rozhlas Olomouc svůj letos poslední Den otevřených dveří nové budovy v Pavelčákově ulici.

Studenti stávkují za klima

Na datum 17. listopadu nezapomněli vysokoškoláci. Jen svátek tentokrát slaví trochu jinak. Připojili se k republikové stávce za klima.

Den před 17. listopadem proměnili prostory Filozofické fakulty Univerzity Palackého v místo pro diskuzi o klimatické krizi.

„Sedmnáctého listopadu jsme si zvykli vzpomínat na události sametové revoluce a oslavovat vítězství svobody a demokracie. V současné době však není možné jen vzdávat hold minulosti, ale je nutné se věnovat i problémům, kterým čelíme právě dnes,“ poukázala olomoucká buňka iniciativy Univerzity za klima.

Mší v kostele Panny Marie Sněžné uctí obětavost a odvahu všech studentů a studentek, kteří se u nás i ve světě postavili totalitě za cenu perzekuce či osobní oběti, Filozofická fakulta Univerzity Palackého. Uskuteční se 21. listopadu v 19:00.

V rámci celorepublikového Festivalu svobody si tento týden posluchači užili Slavnostní koncert žáků ZUŠ Žerotín Olomouc ve Vlastivědném muzeum v Olomouci.

Svátek všech studentů se v úterý slavil také v Krytu Civilní obrany v Bezručových sadech, kde organizátoři promítli dokument o listopadu ’89 z dílny Paměti národa Střední Morava.