Čtyřčlenná rodina si připlatí měsíčně o 42 koruny více za vodu, domácnost, která využívá plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, sáhne hlouběji do kapsy pro dalších osmdesát korun.

Více lidé zaplatí za svícení a provoz spotřebičů na elektřinu. O tři procenta domácnostem zdražuje olomoucká teplárna.

Vodohospodářská společnost Olomouc a Město Olomouc schválily zvýšení ceny pro vodné a stočné hlavně kvůli inflaci a u stočného v souvislosti s navýšením zdrojů potřebných k obnově infrastruktury – kanalizace, které byly pořízeny za pomoci evropských fondů.

„Zatímco vloni většina obyvatel Olomoucka zaplatila za kubík vodného a stočného 66,81 koruny, tak od Nového roku je to 70,56 koruny. Cena tedy vzrostla v průměru o 5,61 procenta,“ uvedla mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná.

Voda ve Šternberku nezdraží

Vodohospodářská společnost Sitka, která obhospodařuje Šternbersko, od ledna ceny vodného a stočného nezvedá. Navýšila je už od 1. července letošního roku – z 55 na 61,6 koruny za vodné i stočné.

„Další úprava ceny je plánována na leden 2012, kdy by mohlo dojít k sedmiprocentnímu nárůstu,“ informoval ředitel společnosti Miloslav Kymlička.

Zdražil plyn a elektřina od tradičních dodavatelů – RWE a ČEZ.

„Zákazníkům Severomoravské plynárenské se zvyšují ceny o 1,9 procenta,“ informovala regionální mluvčí společnosti RWE Linda Ešková.

Průměrná domácnost, která využívá zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění, zaplatí měsíčně o osmdesát korun více.

„Domácnosti, které na zemním plynu pouze vaří, změnu v rodinném rozpočtu prakticky nepocítí. Za plyn si měsíčně připlatí pouze pětikorunu,“ uvedla mluvčí.

Teplo v Olomouci zdražilo o 3 procenta

Elekřina domácnostem v Olomouckém kraji, které proudem zásobuje ČEZ, podražila v průměru o 4,6 procenta.

Hrozil ještě větší skok, pokud by neprošla novela zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, která počítá se zdaněním provozu větších solárních elektráren.

Domácnosti v Olomouci vytápěné olomouckou teplárnou společnosti OLTERM & TD Olomouc přijde teplo o tři procenta dráž.

„Pro obyvatele je navýšení o tři procenta,“ informoval Milan Wagner, mluvčí společnosti Dalkia. Firma provozuje i tepelné zdroje ve Šternberku, Velkém Újezdě a Hlubočkách.