Jeden a půl fotbalového hřiště. Přesně takovou délku má superjachta SY A, která je největší soukromou plachetnicí světa. Až donedávna patřila jednomu z nejbohatších Rusů, oligarchovi Andreji Melničenkovi. Už nepatří. Loď totiž zabavily italské úřady. Na plavidlo se, stejně jako na další majetek vybraných ruských oligarchů, vztahují sankce, které Evropská unie schválila po ruském vpádu na Ukrajinu, a které se dotýkají lidí blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Vladimir Putin (vlevo) a Igor Sečin.
Kdo jsou ruští oligarchové: Putinem ponížený boháč, Darth Vader i šéf Gazpromu

Melničenko není jediným oligarchou, který v Evropě v uplynulých dnech přišel o svou loď. Superjachty byly vždy považovány za jeden z nejvýraznějších symbolů bohatství ruských miliardářů, a nyní jsou zase jedním z nejviditelnějších úlovků evropských úřadů. Plavidla každopádně skvěle ilustrují luxus, v němž ruští oligarchové žijí. Na palubách nechybí obří bazény a heliporty, ale ani vymoženosti typu podmořské pozorovatelny.

Bílá perla

Mezi nejaktivnější státy v zabavování lodí patří Itálie. V přímořském státě totiž kotví mnohé superjachty ruských boháčů. Právě v Itálii přišel o svou námořní pýchu oligarcha Melničenko. „Jak oznámili zástupci italské vlády, finanční policie zabavila v severovýchodním přístavu ve městě Terst superjachtu v hodnotě 530 milionů eur (více než 13 milirad korun). Plavidlo nazvané SY A patří k největším soukromým superjachtám na světě,“ shrnul server Politico.

Na Melničenka se vztahují jedny z nejpřísnějších sankcí v celé Evropské unii. „Brusel uvedl, že je členem nejbližšího okruhu Vladimira Putina a podporuje jeho politiku, která narušuje nebo ohrožuje územní celistvost, suverenitu a nezávislost Ukrajiny,“ píše server Politico.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
Život v luxusu za 'krvavé' peníze. Lavrovovu dceru v Londýně možná čekají sankce

Melničenkova jachta SY A (celým názvem Sailing Yacht A) je opravdu výstavním kouskem. „Má celkem osm palub, a součástí vybavení je například prosklená pozorovatelna v podpalubí, z níž se lze dívat na svět pod hladinou,“ nastiňuje server USA Today. Pro výlety do podmořského světa je rovněž určena ponorka, která je součástí vybavení lodě.

Když plavidlo, dokončené v roce 2017, vznikalo, projekt nesl přezdívku Bílá perla. Bez ohledu na to, kdo je jejím majitelem, podle některých serverů patří mezi nejkrásnější lodě světa. „Vzhledem k tomu, že tato jachta má i stožáry s plachtami, jde o největší plachetnici planety. „Její délka je 143 metrů,“ konstatuje server Superyacht Fan.

Zdroj: Youtube

O tom, jak přesně vypadá interiér luxusní lodě, se příliš neví. Jelikož byla vyrobena přímo na zakázku, výrobce nezveřejňoval fotografie v průběhu stavby. „Podle informací, které unikly, je ale interiér laděn do tmavších barev. V kajutách se nachází množství tmavého dřeva a objemných vzorovaných koberců. Osm palub je propojeno výtahy. Hlavní salon je pak rozdělen do dvou palub, nachází se v něm několik pohodlných sedaček a ve zdích jsou vstavěné knihovny,“ nastiňuje server Superyacht Fan.

Kosmetický salon na palubě

Putinův příznivec a přítel Melničenko ale není jediným, kdo díky sankcím přišel o luxusní plavidlo. „Italská policie uvedla, že v minulém týdnu zabavila jachty a vily za stovky milionů eur, které patřily pěti ruským oligarchům, jmenovaným na sankčních seznamech,“ zmiňuje list Newsweek.

Bezpečí v italském přístavu nenašla ani superjachta Lady M, patřící nejbohatšímu Rusovi Alexeji Mordaševovi. „Zabavena byla v severoitalském přístavu Imperia. Odhady ceny lodě se liší, ale přibližně může její hodnota být 70 milionů dolarů. Na jachttě se nachází šest luxusních velkých kajut,“ uvádí server USA Today.

Lady M měří úctyhodných 65 a půl metru. „Interiér navrhlo italské designové studio Nuvolari Lenard. V šesti kajutách se může pohodlně ubytovat až dvanáct hostů a o skvělý zážitek z plavby se může starat až čtrnáctičlenný personál. Ve vybavení jachty nechybí kosmetický salon,“ shrnuje o lodi server Yacht Charter Fleet.

Zdroj: Youtube

Dvě helikoptéry

Lodě už se ruským oligarchům daří zabavovat i ve Francii. „Francouzské úřady zajistily jachtu Amore Vero za 120 milionů dolarů, která patřila Igorovi Sečinovi, bývalému ruskému vicepremiérovi a hlavě ruského koncernu Rosneft,“ připomíná list Newsweek.

Amore Vero měří 85,5 metru a dokončena byla v roce 2013. „Je 132. největší jachtou světa. Ubytovat se na ní může až čtrnáct hostů,“ shrnuje server Superyacht Times.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov
Kdo jsou Putinovi nejbližší lidé: generál rybář, zamračený rváč i jestřáb z KGB

Samozřejmostí jsou na palubě Amore Vero výtahy propojující jednotlivé paluby i obří venkovní bazén. „Součástí vybavení je i kosmetický salon či tělocvična,“ připomíná server Yacht Charter Fleet.

Mimochodem, jachta Amore Vero vždy nenesla tento název. Ještě před několika lety se jmenovala Princezna Olga, podle Sečinovy manželky. Název jachty nechal Sečin změnit po rozvodu.

Největší bazén

A pozadu nezůstalo ani Německo. „Miliardář Ališer Usmanov přišel v hamburském přístavu o jachtu Dilbar v hodnotě 600 milionů eur. „Skromný“ příbytek, který už si neužije, nabízí mimo jiné pětadvacetimetrový plavecký bazén a dvě přistávací plochy pro helikoptéry,“ píše server USA Today.

Loď Dilbar byla vybudována v německé společnosti Lürssen. „Je jednou z nejúžasnějších a nejvšestrannějších jachet, jaké kdy vznikly. V pětadvacetimetrovém vnitřním bazénu se nachází 180 metrů kubických vody, což z něj činí největší bazén, jaký byl kdy umístěn na jachtě,“ konstatuje web společnosti.

Zdroj: Youtube

Na palubě může být najednou až šestatřicet hostů, o jejichž pohodlí se stará téměř devadesát členů posádky. Všechen palubní personál Usmanov propustil poté, co mu byla loď před několika dny zabavena. Proti postupu německých úřadů se oligarcha ohradil. „Myslím, že toto rozhodnutí je nefér, a zdůvodnění sankcí jsou snůškou falešných obvinění, poškozujících moji čest a reputaci,“ uvedl v oficiálním prohlášení.

Mimo hledáčku úřadů se neocitla ani jachta Valerie, kterou ještě před pár dny vlastnil oligarcha Sergej Čemezov. „Loď v hodnotě 140 milionů dolarů zabavily španělské úřady v přístavu v Barceloně,“ shrnuje agentura Reuters. Jachta v Barceloně kotvila od počátku února, do Španělska údajně zamířila kvůli údržbě.

Zdroj: Youtube