Náměstek polského ministra vnitra Maciej Wonsik v neděli prohlásil, že k hranicím míří v Bělorusku další skupiny migrantů, a podobně hovořila i nezávislá běloruská média.

U hranic s Běloruskem momentálně táboří tisíce migrantů, především z Blízkého východu, kteří se chtějí přes Polsko dostat dále do Evropské unie. Polská vláda vyslala na pomoc pohraničníkům 15 tisíc vojáků, kteří se pokoušejí vlnu zvládnout.

Uprchlíci na polsko-běloruské hranici se ohřívají u ohně
Napětí na hranicích trvá. Do Polska pronikly desítky migrantů, uvedla policie

Podle mluvčí pohraniční stráže Katarzyny Zdanowiczové běloruští pohraničníci v neděli instruovali migranty, jak překročit hranice. Mluvčí ministra pověřeného koordinací polských zpravodajských služeb Stanislaw Žaryn prohlásil, že bude i nadále docházet k pokusům o eskalaci konfliktu na vybraných místech.

Dění lze těžko ověřit

Informace o dění na hranici je těžké ověřit, protože v polském pohraničním pásmu nadále platí výjimečný stav a novináři, ochránci lidských práv či humanitární pracovníci tam nemají přístup. Média jsou z polské strany odkázána na informace úřadů.

Polský premiér Mateusz Morawiecki v neděli uvedl, že Minsk v hybridní válce používá dvě zbraně: migranty a dezinformace, které se dostávají i do západních médií, prý vinou novinářů působících u běloruských hranic. Žurnalisty do zvláštního pásma ale nevpustí.

Běženci na bělorusko-polské hranici, 29. 9. 2021
Běženci, potraty, Turów. Polsko bez přátel se zmítá v krizi. A nejen migrační

Ministři zahraničí zemí Evropské unie by dnes měli schválit další balíček sankcí proti běloruskému režimu, zamířených například na běloruské aerolinky Belavia či hotel, v němž jsou lidé čekající na transport k hranici ubytováni.

Samotné Polsko začalo spolu s Litvou a Lotyšskem zvažovat aktivaci článku čtyři smlouvy o Severoatlantické alianci.To je krok, který byl v dějinách NATO použit jen několikrát.