Online reportáž

Co je koronavirus.Zdroj: DeníkPočet potvrzených případů onemocnění po nákaze koronavirem vzrostl o víkendu na 1689. V sobotu činil 1128, takže jde bohužel o dosud největší skok od vypuknutí nákazy. Výskyt nemoci potvrdilo přibližně 16 italských regionů. Zatím poslední je Furlánsko-Julské Benátsko na severovýchodě země, kde lékaři potvrdili šest pacientů nakažených koronavirem.

Cestující z italského Bergama po příletu na brněnské letiště. Ilustrační foto
Bezpečnostní rada státu ke koronaviru: biatlon bude bez diváků, ruší se lety

Nejhůř jsou na tom tři regiony

Tento počet odpovídá i obecnému trendu, protože většina regionů, v nichž se infekce vyskytla, hlásí méně než 50 potvrzených případů. Pouze v Lombardii, v Benátsku a v severoitalském redgionu Emilia-Romagna je jich více. Většina dosavadních obětí pochází z Lombardie, kde se nákaza začala šířit před 10 dny.

#interaktivni-infografika|50f55092-cb00-4d26-83b0-883ee2f78457# 

Hlavním městem Lombardie je Milán, v regionu se ale nacházejí také turisty vyhledávaná střediska, jako jsou města Bergamo, přezdívané také jako skrytá perla Lombardie, nebo Como, ležící severně od Milána v podhůří Alp. 

K dalším úmrtím došlo v regionech Benátsko a Emilia-Romagna. Všichni zemřelí byli podle italského tisku ve starším věku a mnozí z nich trpěli některými chronickými zdravotními problémy. Celkový součet nakažených však zahrnuje také přibližně 60 případů, kdy se pacienti z nákazy virem zotavili.

Podle italských regionálních novin The local It je také třeba si uvědomit, že nákaza nezasáhla celou zemi.

Život v karanténě

Nejvážnější situace je nadále v Lombardii, kde bylo několik měst z bezpečnostních důvodů uzavřeno do karantény. Podle The local It jde v současnosti o 11 měst, z nichž deset se nachází v Lombardii na relativně malém prostoru jihovýchodně od Milána, jedno pak leží v severovýchodním regionu Benátsko. Celkem jde zhruba o 50 tisíc obyvatel postižených karanténou, která by podle italského premiéra Giuseppe Conteho mohla trvat až několik týdnů.

Ve zmíněných městech uzavřely krajské úřady místa a podniky s velkou koncentrací lidí, jako jsou bary, restaurace, kina a diskotéky. Uzavřeny jsou také školy.

Cestující z italského Bergama po příletu na brněnské letiště. Ilustrační foto
Jak se chránit proti nákaze koronavirem? Lidé by měli dodržovat tato pravidla

Šíření nákazy dále narušilo pořádání letošních ročníků některých tradičních společenských a kulturních akcí, jako jsou například světová přehlídka módy Milan Fashion Week nebo Benátský karneval. Odloženy na neurčito byly i prvoligové fotbalové zápasy. Proslulá milánská opera La Scale přerušila program. V zasažených oblastech byly také zrušeny kostelní mše. Pohřbů se mohou účastnit jen nejbližší příbuzní.

A která italská města jsou uzavřena? V oblasti Lombardie jde o města Codogno, Castiglione d'Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo a San Fiorano. V Benátsku je to město Vo'Euganeo.

Největší turínské tržiště v posledních dnech výrazně osiřelo
Češka žijící v Turíně má před porodem, ale zůstává: Obava je, zboží rychle mizí

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) má víc než 80 procent pacientů infikovaných virem jen mírnou formu nemoci a uzdravuje se. Závažným onemocněním (například zápalem plic) trpí 14 procent pacientů. Za kritické je považováno zhruba jen pět procent případů.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník