Castle is closed. Hrad je zavřený. Tuto větu slyšely ve čtvrtek v Praze desítky turistů, zahraničních i tuzemských. Do areálu mohou od odpoledne jen novináři. Je nás zhruba padesát. Tuzemských i zahraničních. A důvod naší přítomnosti má jediné jméno: Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny. V přísném utajení a za mimořádných bezpečnostních opatření („Kam jdete? Okamžitě se vraťte do skupiny!“, zní po vzdálení se od hloučku novinářů na druhém nádvoří) čekáme na vzácného hosta.

Čekání na Pražském hradě na přílet ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ilustrační foto.
Ruskou novinářku vyvedli z Pražského hradu. Působí přitom v opozičním médiu

Všude seznamy, několikanásobná kontrola občanských průkazů, bezpečnostní rámy a také speciálně vycvičený pes, který čichem prověřuje bágly kameramanů. A pak dlouhé čekání. Na muže, jenž loni po ruském útoku na Kyjev vzkázal Američanům: „Potřebuji munici, ne odvoz.“

Napětí vrcholí až před osmou večer, ukrajinský prezident dorazil vojenským speciálem z Bulharska. Z letiště míří rovnou na Pražský hrad, kde ho jen o pár minut později vítá prezident Pavel a také stovky příznivců s ukrajinskými a českými vlajkami.

Český prezident Petr Pavel přivítal na Pražském hradě ukrajinskou hlavu státu, Volodymyra Zelenského.Český prezident Petr Pavel přivítal na Pražském hradě ukrajinskou hlavu státu, Volodymyra Zelenského.Zdroj: ČTK

Před devátou večer oba prezidenti usedli ke společným jednáním. Tématem byla obrana, blížící se summit NATO ve Vilniusu či evropská a euroatlantická integrace Ukrajiny.

„Návštěva Volodymyra Zelenského v Česku je pro mě znamením, že podpora Ukrajiny dává smysl, že pomáhá k tomu, aby Ukrajina uspěla, abychom uspěli my všichni. Prezident Zelenskyj ani Ukrajina v tom nejsou sami. Mohou počítat s naší další podporou,“ řekl na tiskové konferenci po jednání státníků Pavel.

Protiofenziva ukazuje, že Rusko není tak silné, řekl Pavel

Dodal, že nevidí jiné řešení konfliktu než ukrajinský úspěch. „Pokud by uspělo Rusko, základy naší společnosti budou výrazně otřeseny. Ukrajinská protiofenziva však ukazuje, že Rusko není zdaleka tak silné, jak se snažilo všechny přesvědčit,“ zdůraznil český prezident.

Jeho ukrajinský protějšek poté poděkoval českému lidu za podporu jeho země. „Jsme vděční za veškerou pomoc, za zbraně, za podporu našeho členství v EU i NATO. Chci vám také poděkovat za každou ukrajinskou vlajku, kterou jsem potkal při cestě na Pražský hrad. V pražských ulicích, domech, v rukou lidí. Bylo to nesmírně dojemné. Velmi si toho vážíme,“ uvedl Zelenskyj.

Český prezident Petr Pavel se v dubnu v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Zelenskyj míří do Prahy, napsala AP. Sejde se s premiérem Petrem Fialou

Zelenskyj také řekl, že nynější ukrajinská protiofenziva není rychlá, ale že vojáci postupují kupředu, zatímco Rusové ustupují. Hlava Ukrajiny se má později setkat s premiérem Petrem Fialou a zavítat i do Senátu. V pátek Zelenského čeká odlet do Turecka. V Česku stráví jednu noc.

Pozvání do Prahy Volodymyr Zelenskyj dostal při dubnovém pobytu právě od prezidenta Pavla v Kyjevě a Dnipru. Spekulace o jeho příletu ve čtvrtek večer potvrdila prezidentova mluvčí Markéta Řeháková, krátce předtím o návštěvě Česka informoval na twitteru i samotný Zelenskyj.

Policie kvůli návštěvě ukrajinského prezidenta a jeho delegace přijala mimořádná bezpečnostní opatření. Akce je pro české policisty jednou z největších, na které se kdy podílela, zapojeny jsou do ní desítky útvarů. PČR to dnes večer uvedla na svém twitterovém účtu.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Pomoc pro napadenou zemi

Od 24. února 2022 stojí Zelenskyj v čele národa, který se brání invazi Putinových vojsk. Státy NATO se za Ukrajinu jednoznačně postavily, dodávají přepadené zemi tanky, raketomety, děla, obrněná vozidla, munici.

Premiér Petr Fiala koncem června oznámil, že z českých vojenských skladů bylo letos vydáno mimo jiné 24 tanků, 76 vozidel BVP, téměř 60 tisíc nábojů pro kanony a houfnice, 650 protitankových řízených střel nebo 16 vozidel protivzdušné obrany.

Největší dodavatel zbraní, jímž jsou USA, zatím váhá s uvolněním bojových stíhaček. Petr Pavel se vyslovil pro tento typ vojenské pomoci. 

Návštěva před summitem NATO

Volodymyr Zelenskyj přiletěl do Prahy před summitem NATO ve Vilniusu. Ten začíná 11. července za účasti jedenatřiceti lídrů členských států NATO. Na něm ale Ukrajina pozvánku do Severoatlantické aliance nedostane. 

„Otázka vstupu Ukrajiny už není, jestli vstoupí, ale spíše kdy a za jakých podmínek. Teď běží válka a nikdo nechce Alianci zatáhnout do válečného konfliktu. Všichni zároveň souhlasíme s tím, že Ukrajina patří do euroatlantické rodiny států,“ říká v rozhovoru pro Deník český velvyslanec při NATO Jakub Landovský. 

 Český prezident Petr Pavel přivítal na Pražském hradě ukrajinskou hlavu státu, Volodymyra Zelenského.Český prezident Petr Pavel přivítal na Pražském hradě ukrajinskou hlavu státu, Volodymyra Zelenského.Zdroj: Deník/Kateřina Perknerová 

To je ale pro ukrajinské vedení málo. „Očekávání naší společnosti nebudou naplněna,“ řekl šéf ukrajinské rozvédky Kyrylo Budanov listu The Times.

Zelenskyj se pravděpodobně vydal do zahraničí i proto, aby na summitu padl aspoň jasný příslib přijetí Ukrajiny do Aliance.