Skauti obnovili ve Velkém Týnci na Olomoucku svou činnost v roce 1990, kdy znovu založili oddíl a uspořádali první letní tábor. Aktuálně má středisko Ladislava Ruska celkem 320 dětských a dospělých členů.

„Patří k nám ještě Velký Újezd, Velká Bystřice i Hlubočky. Dojíždějí k nám také děti z Grygova a Hluboček, zájem je pořád značný,“ řekl skautský činovník a sběratel skautských motivů Jan Pečínka.

Týnečtí skauti jsou podle něj aktivní po celý rok. V lednu se podílejí na Tříkrálové sbírce, v únoru pořádají pochod hanáckou Sibiří k pramenu řeky Odry a v dubnu organizují pálení čarodějnic na místním kopci Hradisko. V létě samozřejmě nechybí tradiční a velmi oblíbený tábor na Slezské Hartě a před vánočními svátky rozvážejí betlémské světlo.

Pozůstatky piaristické koleje ve Staré Vodě, kde nabyl základy vzdělání například J. E. Purkyně
Z kláštera na Libavé, kde studoval Purkyně, zbyly jenom trosky

Největším, dlouhodobým a zároveň mezinárodním projektem je obnova památek poutního místa Stará Voda, které se nachází ve vojenském prostoru Libavá.

„Jezdíme tam už sedmadvacet let, za tu dobu jsme odpracovali tisíce hodin. Postupně se k nám přidávali skauti z různých koutů České republiky, později také Evropy i zámoří. S obnovou nám pomáhají skauti ze Slovenska, Polska, Německa, Francie, Spojených států amerických a Kanady,“ vyjmenoval skautský činovník.

Díky pracovitým týneckým skautům prošel obnovou nejen poutní kostel svaté Anny, ale opravena byla také kaple Královské studánky a obnovuje se rovněž někdejší klášterní zahrada. Letos v květnu se tam opět sešlo na pět desítek dobrovolníků z řad skautů.

„Zase jsme udělali kus práce, zabudovali jsme nové informační tabule k původnímu klášteru a klášterní zahradě. Další informační tabuli jsme umístili u hřbitova. Připravujeme se na pouť svaté Anny a v půlce září uspořádáme další pracovní víkend ve Staré Vodě. Do budoucna se ještě zvažuje navrácení původních varhan do kostela svaté Anny, na jejich generální opravu však bude potřeba sehnat nejméně milion korun,“ popsal dlouhodobější plány Jan Pečínka.

Pouť ve Staré Vodě ve vojenském prostoru Libavá
Na pouť do Staré Vody na Libavé vyrazily stovky lidí