Uhynuly hladem. Mnozí včelaři v uplynulých měsících přišli o včelstva či museli přikrmovat, starosti jim přidělal i chladný nástup jara. Problém byl s plodováním včelích matek. „Ideální je studený březen a teplý duben. Ten ale byl letos jedním z nejchladnějších za padesát let, což je pro včely špatné,“ řekl včelař Augustin Uváčik.

Jeho kolegy trápí též sucho a nedávné nízké noční teploty a výkyvy. „Pro tvoření nektaru je ideálních kolem dvanácti stupňů Celsia,“ podotkl Uváčik. O prvním květnovém úterý kontroloval úly v brněnské zoo.

Fotografie v okolí opolocenek v oboře Soutok, které v sobotu 1. května pořídil Filip Šálek.
Ničí zvěř krajinu? Fotky z obory Soutok rozpoutaly spor ekologů a lesníků

Kondice včelstev se liší u každého včelaře. „Pokud je příroda proti, nemohou nosit pyl ani nektar, nejsou v takové síle, jak by v tomto období měly být. Ale poperou se s tím,“ ujistil včelař Jaromír Starý z Rajhradu na Brněnsku.

Podle Uváčika má rozvoj včelstev zpoždění dva až tři týdny. „Poslední dny jsou už teplé, včely to dohánějí,“ přitakává.

Prohlídka úlů

Prohlídka úlů mezi zvířaty v brněnské zahradě učitele včelařství nakonec potěšila. Hemžily se včelami, našel pyl i sladinu. „Cítím javor, Brno mi dělá radost,“ usmál se při vkládání nástavek metodou takzvaného zebrování.

Koordinátor Klubu střešních včelařů Jiří Cafourek je v odhadech pesimističtější. „Než včelstva nabudou víc na síle, může být mnohé po odkvětu. Myslím, že nás nečeká dobrá sezona,“ sdělil.

Ryby v řece Bečvě zabil kyanid
Vyšetřovatelé mají v rukou posudek k Bečvě. Další kroky oznámí do konce května

Jak doplnil, větší problém než u včelařů zaměřujících se na výrobu medu, může nastat se včelami samotkářkami potřebnými v přírodě či zemědělství. „Jsou ohroženy rostliny, které vyžadují k opylení konkrétní druh včel,“ vysvětlil.

Pandemie pak podle něj přibrzdila předchozí boom projektů včelích úlů na střechách ve městech. Stanovišť přibylo minimálně. „Firmy pozastavily podobné propagačních aktivity,“ potvrdil Cafourek.

Jihomoravský kraj má úly na střeše budovy Krajského úřadu. O včelstva se tam stará Pavel Illek. „Všechna úspěšně přežila zimu, byť v různé síle,“ zmínil.

Včelstva na jižní Moravě

* Existuje 16 plemen včely medonosné.
* V České republice je nejznámější včela kraňská.
* Expozice včelstev v Zoo Brno vznikla před dvěma roky, má v úlech kmen včelí matky Singer, který je mírnější.
* Podle Českého svazu včelařů je v Jihomoravském kraji okolo 65 tisíc včelstev obhospodařováno více než 5,6 tisícem včelařů sdružených do 120 základních organizací.