Malé děti mají na své straně obrovskou výhodu - jsou prostě malé. Malým dětem se odpouští nezdary a utírají slzy. Ale pokud se rozbrečíte na střední škole, vynadají vám učitelé, ať nefňukáte,s a spílají vám dál.

Jakmile se ocitnete na druhém stupni, začnou do vás mnozí pedagogové hučet, že už jste velcí a musíte být samostatní. Už se vám neodpouští. Učivo je čím dál těžší, hodin je čím dál víc a vy to musíte všechno zvládnout.

Myslíte si, že toho máte moc? Počkejte až budete pracovat, to si ještě rádi na školu vzpomenete. No, možná máte pravdu – jenže teď máme tyhle problémy a potřebujeme vaši pomoc. A neumíme si o ni říct.

Když se profesor zeptá studentů, jestli toho mají moc, řeknou, že ne. Protože už jsou velcí a musí všechno zvládnout sami. Pak stráví celý týden učením, nejí, nespí, a nakonec dostanou za tři. Učitel si neodpustí několik jedovatých poznámek o lajdácích, i někteří rodiče jsou zklamaní a moc se to nesnaží zakrýt.

A to nemluvím o tom, že byste snad na písemku chyběli. Nemocní jste totiž samozřejmě vždy schválně. Ale testu se nevyhnete, naopak, dostanete těžší, to vás naučí, vy ulejváci. Takže i když máte teplotu a zvracíte, pořád vám připadá, že jste ti špatní. To je na mašlu, vážení.

Prosím uvědomte si, že i když už vypadáme skoro jako dospělí, nemyslíme tak. Snažíme se to naučit, ale potřebujeme od vás podporu a pochopení. Každé dítě má svůj idol, kterému se chce jednou podobat. A každé dítě o něm s tím, jak roste, ztrácí iluze.

Teď už vím, že vy dospělí nejste dokonalí a nevíte všechno. A o to víc mě zaráží, že chcete, abychom všechno věděli a byli dokonalí my.

Prosím vás dnes jménem všech, kdo už nejsou tak úplně dětmi, ale ještě nejsou ani zcela dospělí, o právo na chyby. O právo na bezstarostnost, kterou se nám dospívání tak násilně pokouší vzít. Všichni jednou musíme vyrůst. Ale záleží i na vás, jak moc nás to bude bolet…

Září patří dětem
Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi.

Autor:
Kristýna Budačová
studentka sexty Gymnázia Uherské Hradiště