Malé děti mají na své straně obrovskou výhodu - jsou prostě malé. Malým dětem se odpouští nezdary a utírají slzy. Ale pokud se rozbrečíte na střední škole, vynadají vám učitelé, ať nefňukáte,s a spílají vám dál.

Jakmile se ocitnete na druhém stupni, začnou do vás mnozí pedagogové hučet, že už jste velcí a musíte být samostatní. Už se vám neodpouští. Učivo je čím dál těžší, hodin je čím dál víc a vy to musíte všechno zvládnout.

Kristýna Budačová
Nahráváme vaše chování jako kamera

Myslíte si, že toho máte moc? Počkejte až budete pracovat, to si ještě rádi na školu vzpomenete. No, možná máte pravdu – jenže teď máme tyhle problémy a potřebujeme vaši pomoc. A neumíme si o ni říct.

Když se profesor zeptá studentů, jestli toho mají moc, řeknou, že ne. Protože už jsou velcí a musí všechno zvládnout sami. Pak stráví celý týden učením, nejí, nespí, a nakonec dostanou za tři. Učitel si neodpustí několik jedovatých poznámek o lajdácích, i někteří rodiče jsou zklamaní a moc se to nesnaží zakrýt.

A to nemluvím o tom, že byste snad na písemku chyběli. Nemocní jste totiž samozřejmě vždy schválně. Ale testu se nevyhnete, naopak, dostanete těžší, to vás naučí, vy ulejváci. Takže i když máte teplotu a zvracíte, pořád vám připadá, že jste ti špatní. To je na mašlu, vážení.

Elena
Jak by měla vypadat ideální škola?

Prosím uvědomte si, že i když už vypadáme skoro jako dospělí, nemyslíme tak. Snažíme se to naučit, ale potřebujeme od vás podporu a pochopení. Každé dítě má svůj idol, kterému se chce jednou podobat. A každé dítě o něm s tím, jak roste, ztrácí iluze.

Teď už vím, že vy dospělí nejste dokonalí a nevíte všechno. A o to víc mě zaráží, že chcete, abychom všechno věděli a byli dokonalí my.

Prosím vás dnes jménem všech, kdo už nejsou tak úplně dětmi, ale ještě nejsou ani zcela dospělí, o právo na chyby. O právo na bezstarostnost, kterou se nám dospívání tak násilně pokouší vzít. Všichni jednou musíme vyrůst. Ale záleží i na vás, jak moc nás to bude bolet…

Září patří dětem
Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi.

Autor:
Kristýna Budačová
studentka sexty Gymnázia Uherské Hradiště