Informační linka pro veřejnost 950 570 805

Na místě zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systém (IZS), včetně vrtulníku letecké záchranné služby. Rychlodráha podél kolejí je uzavřená, slouží jako parkoviště pro IZS. Na pomoc přijely i sanitky z Hradce Králové.

Podle mluvčího Správy železnic Martina Kavky jsou na místě nejméně dva mrtví, desítky zraněných, řada z nich ve vážném stavu. „Mrtví nejsou strojvedoucí,“ doplnil Kavka pro Českou televizi. Před jednou hodinou ranní mluvčí pardubické záchranné služby upřesnila, že počet mrtvých vzrostl na čtyři.

„V Pardubicích došlo ke srážce osobního a nákladního vlaku. Na místě aktuálně probíhá zásah všech složek IZS, byl vyhlášen traumaplán, na místě je velké množství zraněných, nemůžeme vyloučit ani mrtvé,“ uvedla původně policie na sociální síti X (dříve Twitter).

K nehodě došlo zhruba na úrovni nově vybudované zastávky Pardubice-Centrum. Jeden z vozů je vážně poškozený, provoz na koridoru byl zastaven.

Vlak číslo 1021 společnosti RegioJet mířící z Prahy do Košic se srazil s nákladním vlakem. Přední vůz rychlíku byl vážně poškozen. Podle vyjádření Správy železnic je předběžnou přičinou nehody projetí rychlíku návěstí stůj.

„Říkal jsem si, jede na nesprávnou, svítila zelená. Najednou rána a stál,“ vypověděl jeden ze svědků nehody.

Nákladní vlak měl podle informací iDnes.cz 21 vagonů a délku přes půl kilometru, osobní třináct vagónů, rychlík mířil do Košic.

„V osobním vlaku cestovalo více než 300 osob. Nákladní vlak převážel karbid vápníku a první dva vagony byly prázdné,“ uvedli hasiči na sociálních sítích a doplnil, že na místě vyprošťují hasiči z okresů Pardubice, Hradce Králové (Hradec Králové, HS Hradec Králové - Pražská, Rychnov nad Kněžnou a Dvůr Králové nad Labem) a částečně i okresu Chrudim. Ve vykolejeném vagónu mělo cestovat kolem dvaceti lidí.

Podle hejtmana Pardubického kraje došlo k nehodě ve 22:53.

Na místo dorazili i ministr vnitra Vít Rakušan a ministr dopravy Martin Kupka, účast vyjádřil i premiér Petr Fiala.