Letošní olympiáda byla jiná kvůli posunu o rok i zvláštním opatřením souvisejícím s pandemií. Mezi všemi strachy z karantény i nákazy a soupiskou izolovaných sportovců ale možná zapadla její další zvláštnost. Pořadatelé se rozhodli se v co největší míře chovat ekologicky.
Postele v olympijské vesnici byly vyrobené z recyklované lepenky (a sklidily kvůli tomu nejeden komentář, ačkoli byly pevné jako kterékoli jiné). Stupně vítězů vznikly z recyklovaného plastu, a navíc se po olympiádě opět přemění v jiné plastové výrobky.
A největší odměna z olympiády? Celá sada pěti tisíc medailí vyrobených pro tokijské hry byla odlitá z téměř osmdesáti tun kovů z recyklované elektroniky.
Je to odpad?
Podle legislativy ne. Spotřebiče a elektronika, tedy staré lednice, pračky, rychlovarné konvice, počítače, tablety, mobilní telefony, televize, ale taky třeba baterie a světelné zdroje, totiž nejsou podle zákona odpadem, nýbrž výrobkem s ukončenou životností, který se tedy nevyhazuje, ale zpětně odebírá.
Benefit pro nové předplatitele:
E-kniha Zázračné Česko v PDF podobě
(v případě koupi předplatného na 3 a 12 měsíců)
K tomu slouží nejen sběrné dvory, ale také speciální červené kontejnery, obvykle s větším vhozovým otvorem na malé spotřebiče a s menším pro baterie. Malé příruční kontejnery na baterie a žárovky se pak také objevují například ve školách, supermarketech nebo na jiných veřejných místech, která s jejich sběrem tímto způsobem pomáhají.
Odebírají se především ze dvou důvodů. Jednak obsahují řadu vzácného materiálu, včetně drahých kovů, který je možné znovu použít, jednak mohou obsahovat látky poškozující životní prostředí (například chladicí média ve starších lednicích a podobně), a je proto nutné je demontovat ve speciálních podmínkách a rozhodně nenechat ležet na skládce, ať už černé, nebo povolené.
Co a kam vyhodit
Zpětný odběr se týká veškerého spotřebního zboží, které ke svému provozu potřebuje elektřinu, ať ze sítě nebo prostřednictvím baterie. Tedy nejen třeba žehličky a kávovary, ale také samotné kabely včetně nefunkčních nabíječek a další jednotlivé součástky.
Obecně pak platí, že malé spotřebiče a další výrobky do hrany o délce 50 centimetrů se vyhazují do červeného kontejneru. Větší spotřebiče je možné odevzdat ve sběrném dvoře, i když při výměně je může automaticky nechat odvézt prodejce, od něhož kupujeme nový spotřebič.
A stejně tak jsou obchody s elektronikou ze zákona povinné přijmout jakýkoli, i jinde zakoupený elektrovýrobek, který k nim přineseme. Může se ovšem stát, že k jejich skladování nemá daný obchod prostory, a tak nám poradí, kam výrobek odvézt jinam.
Před odevzdáním, ať to bude kamkoli, není nutné spotřebič nijak rozebírat nebo z něj vyjímat baterie (pokud je tedy nechceme ještě používat). Jestliže ovšem odevzdáváme tiskárnu, je nutné z ní vyjmout toner nebo jiné zařízení obsahující barvu – ty se odevzdávají zvlášť ve sběrném dvoře do speciálních malých kontejnerů nebo přímo u prodejce.
A pokud se chceme zbavit funkčního spotřebiče, je samozřejmě lepší zvážit, zda by nebylo možné jej raději nechat opravit, případně prodat nebo darovat někomu, komu ještě dobře poslouží. Využívá toho například projekt Jsem zpět, který od roku 2015 sbírá funkční spotřebiče a po kontrole je poskytuje dál těm, kdo je potřebují, například azylovým domům, Klokánku a jiným organizacím.
Recyklační poplatek
Na rozdíl třeba od poplatků za elektřinu nebo svoz komunálního odpadu je recyklační poplatek zahrnutý v ceně každého spotřebiče, který si kupujeme, a zaručuje nám právě výše zmíněné právo odevzdat ho, až doslouží, k recyklaci tam, kde se nám to hodí. Podobně zpoplatněné jsou třeba pneumatiky.
A recyklační poplatek v podstatě slouží k úhradě nákladů, které bude mít prodejce, případně sběrný dvůr nebo jiná organizace v souvislosti s jeho skladováním a dopravou na místo demontáže.
Může se to zdát zbytečné, ale systém sběrných míst, včetně kontejnerů a recyklačních poplatků, vede k tomu, že jsme v recyklaci elektroodpadu jedni z nejlepších v Evropě.
Jak se recykluje
Zatímco obsah kontejnerů na plast nebo papír se přetřizuje proto, aby se oddělilo to, co recyklovat nelze, případně se rozdělily jednotlivé druhy daného odpadu, elektro se musí ze všeho nejprve demontovat. Demontuje se buď ručně, a zčásti tato práce probíhá v chráněných dílnách, nebo mechanicky, kdy se odpad rozdrtí, bez největších kusů semele a následně odděluje například magnetickou separací. Stejně tak při ruční demontáži se oddělí jednotlivé materiály.
Zhruba 15–20 % každého spotřebiče tvoří dále neupotřebitelný odpad, který se spálí. To je případ většiny použitých plastů. Pro použití v elektronice je totiž potřeba plast ošetřit proti hořlavosti a výsledný materiál už není možné recyklovat.
Zbytek, tedy sklo, kovy a obyčejné plasty, se dál předává jednotlivým zpracovatelům k recyklaci podle druhu odpadu a vzniknou z nich například plastové nádoby nebo ramínka na oblečení.
Ovšem kabely, elektrotechnické součásti, akumulátory, motory, a především drahé kovy se opět použijí k výrobě další elektroniky. Nebo třeba oněch zmíněných medailí, a to tentokrát v Paříži a už za tři roky.
Časopis Receptář je nejstarší a nejprodávanější český hobby magazín na našem trhu. Pravidelně svým čtenářům nabízí spoustu tipů a nápadů z nejrůznějších oblastí zájmu, které mohou pomoci vyřešit každodenní činnosti.
Časopis můžeme považovat za oblíbené fórum kutilů a zahrádkářů, kde si všichni mohou vyměňovat rady, inspiraci, nápady z oblasti zahrádkářství, kutilství v dílně a v domácnosti, vaření, zdraví nebo chovatelství.
Těšit se můžete na poradenské rubriky renomovaných odborníků ze všech uvedených oblastí, ale i vysoce odborné články. Nezapomíná se ani na novinky v pracovních postupech, materiálech a výrobcích.