V sobotu 9. ledna měl neznámý násilník ve večerních hodinách napadnout pár, kteří spolu usínal v neuzamčené plechové boudě na odlehlém místě v Olomouci.

„Útočník nejprve fyzicky napadl muže a v momentě, kdy poškozený zůstal ležet nehybně na zemi, zaútočil na ženu. Tu nejenže fyzicky napadl, ale následně ji i znásilnil a z místa odešel,“ popsala případ policejní mluvčí Petra Vaňharová.

Po pachateli se rozběhlo pátrání, kriminalisté zahájili úkony trestního řízení kvůli podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu znásilnění a pokusu o ublížení na zdraví.

Na základě informací zjištěných operativní činností a vyhodnocením kamerových záznamů z okolí místa činu se kriminalistům podařilo během krátké doby vytipovat podezřelého pachatele.

„Jednalo se o dvaačtyřicetiletého muže cizí státní příslušnosti, kterého jsme zadrželi o pár dní později v ulicích Olomouce,“ informovala policejní mluvčí.

Několik napadených

Kriminalistům komplikovalo vyšetřování i to, že poškozenými byli lidé bez domova. Získání svědeckých výpovědí bylo kvůli omezeným možnostem jejich zastižení obtížné.

Díky výslechům a po vyhodnocení zajištěných stop kriminalisté zjistili, že útočník má na svědomí další trestnou činnost vůči bezdomovcům.

V září a říjnu loňského roku měl znásilnit další dvě ženy a několik lidí fyzicky napadnout.

Jednání pachatele bylo podle kriminalistů ve všech případech podobné.

„Útočník páchal trestnou činnost na osobách pocházejících z komunity sociálně vyloučených obyvatel. Shodu kriminalisté spatřovali i ve způsobu a intenzitě provedení sexuálně motivovaného napadení. V průběhu prověřování vyšlo najevo, že k sexuálnímu uspokojení potřeboval předchozí fyzické násilí,“ popsala nebezpečného pachatele Petra Vaňharová s tím, že muž byl v minulosti ve své domovině za loupeže a znásilnění odsouzen.

Nyní je obviněn hned z několika trestných činů proti lidské důstojnosti v sexuální oblasti a proti zdraví. Soud ho poslal do vazby, hrozí mu tři roky až deset let vězení.