Zadrženým je třiatřicetiletý cizinec z východní části Evropy.

Okresní soud bude v nejbližší době projednávat jeho vzetí do vazby.

Jak dříve Deník informoval, k závažnému trestnému činu došlo v olomoucké části Hodolany minulý týden ve středu kolem 23:30 hodin, tedy přesně týden před dopadením pachatele.

Hrozí mu odnětí svobody v rozmezí od dvou do deseti let. K jeho odhalení policii pomohla i spolupráce veřejnosti.

Svou oběť si muž vybral zcela náhodně.

„Oběť a pachatel se vzájemně nijak neznali. Mladá žena se vracela z centra Olomouce domů, obviněný se vydal za ní a násilím ji zatáhl do křoví u křižovatky v Hodolanské ulici. Tam došlo k samotnému sexuálnímu zneužití,“ popsal vedoucí územního odboru Jiří Musil.

Ke znásilnění se muž nedoznal, policisté však měli pro sdělení obvinění dostatek důkazů. V současné době také zjišťují, zda nemá cizinec nějakou trestní minulost v jiné zemi.

Pomohla veřejnost 

Vyšetřování usnadnila policii i veřejnost.

„Z počátku nám pomohli hlavně lidé z blízkého okolí činu, například zaměstnanci místního casina, kteří nám poskytli některé záznamy s přilehlých ulic. To se potom ukázalo jako klíčové a podařilo se zachytit nejen svědky, ale i přímo pachatele,“ řekl Jiří Musil.

„V okamžiku, kdy jsme se obrátili na média a zveřejnili podobu podezřelé osoby, už jsme byli přesvědčeni, že s Olomoucí nemá nic společného. Právě spolupráce s médii a veřejností nás ve vyšetřování významně posunula,“ dodal.