Na pondělí 31. března zřejmě prodavačky ze zlatnictví v nákupní galerii Moritz ve zlém vzpomínají dodnes. Při příchodu do zaměstnání totiž zjistily, že z prodejny přes noc zmizely šperky za tři a půl milionu korun. Přestože už od vloupání uplynuly téměř čtyři měsíce, nepodařilo se pachatele dopadnout.

„Policie nám zatím nic nového ohledně toho, jak pokračuje vyšetřování, nesdělila. Nevrátily se nám ani žádné z odcizených šperků," řekla majitelka, která zlatnictví na stejném místě dál provozuje.

Do obchodu v přízemí se zloději měli probourat skrz stropy, způsobili tehdy provozovateli nákupní galerie Moritz škodu za několik tisíc korun.

Dalším obchůdkům v přízemí se vyhnuli, žádný z nájemcům tehdy nenahlásil škodu na zboží ani na vybavení prodejny. Policie od začátku odmítala sdělit, jak se pachatelé do budovy dostali a kudy ji s ukradeným zlatem opustili. Policejní mluvčí prozradili jen to, že přes výlohu ani vstupní dveře to nebylo. Sdílnější nechtějí být ani nyní.

„Nebudeme k tomu, jak se pachatelé do zlatnictví dostali, uvádět žádné podrobnosti ani teď. Dál po nich pátráme, zadrženi zatím nebyli," sdělil krajský policejní mluvčí Josef Bednařík.

Pochybyla bezpečnostní agentura?

Krátce po milionové krádeži se objevily spekulace o tom, že došlo k pochybení ze strany bezpečnostní agentury, která objekt hlídá. Připustili to také provozovatelé obchodního centra.

„Částečně to tak být mohlo, pachatelé se ale pohybovali v nepřístupných prostorách, kam se běžně rozhodně nikdo nedostane. Nyní už je celá budova podstatně lépe zabezpečena. Elektronický systém upozorní na sebemenší dění v objektu, takže nic podobného jako březnové vloupání by se už nemělo opakovat," ujistil manažer nákupní galerie David Piterák s tím, že zlatnictví si po nepříjemné zkušenosti se zloději nechala zabezpečit také majitelka.

Případ z Vídeňské Přesně rok před touto krádeží došlo v Olomouci k loupežnému přepadení jiného klenotnictví. Do prodejny ve Vídeňské ulici tehdy jen pár minut před koncem prodejní doby vtrhli dva maskovaní a ozbrojení mladíci. Odnesli si přes 800 kusů zlatých řetízků a náramků. Majitelé vyčíslili škodu na dva a půl milionu korun. Lupiči se o pár dní později opakovaně pokoušeli zlato prodat na Slovensku, v polovině dubna je přitom zadrželi policisté. Případ se začal minulý týden projednávat u Krajského soudu v Olomouci. Oba pachatelé však odmítli v přípravném řízení na policii a také v soudní síni vypovídat. Část šperků policie loni zabavila při domovních prohlídkách a už je vrátila majitelům zlatnictví. Stále však postrádají zlaté řetízky a náramky za 1,7 milionu. Pachatelům hrozí za ozbrojenou loupež až 12 let vězení.