Čtyři roční jalovice vzal neznámý pachatel z kravína ve Slavoníně. Na jejich ztrátu přišel ošetřovatel ve čtvrtek ráno.

Za poslední dobu se jedná již o několikátou krádež dobytka. Se zbraní vlastní výroby se vydal na lov býka například pytlák v Dolanech. Policisté jej ale zadrželi.

„Podezřelý muž z nedaleké obce měl nejprve střelnou zbraní, kterou si bez povolení sám vyrobil a přechovával, usmrtit býka, kterému měl poté oddělit hlavu od těla, vyvrhnout jeho vnitřnosti a maso následně odcizit,“ informovala nedávno policejní mluvčí Marta Hanzlová.

Zloději se nevyhýbali ani restauracím. Nepříjemnou vzpomínku na čtvrteční oběd bude mít žena, která seděla na zahrádce restaurace na olomouckém Horním náměstí.

„Pověsila tašku na židli a věnovala se jídlu. V nestřežené chvíli jí zloděj z tašky vytáhnul peněženku s doklady a penězi. Majitelce tak způsobil škodu za tři tisíce korun,“ informovala policejní mluvčí Marta Vlachová.

Nářadí za třiadvacet tisíc korun si zase odnesl zloděj, který se vloupal do zahradní chatky a přilehlé kůlny v Řepčíně. V jeho rukou skončilo rádio, sekačka na trávu, vrtačka či plynový vařič včetně bomby. Pachatel ukradl i dvě matrace, zahradní kolečko, pilu a sekeru.

Samostatnou kapitolou byla v uplynulých dnech vloupání do zaparkovaných automobilů. Od počátku roku evidují policisté na Olomoucku přes pět set vykradených automobilů. Hodnota ukradených věcí přesáhla osm milionů korun.

„Ve středu kolem půlnoci poškodil zloděj zámek a rozbil okno u osobního auta značky KIA Sorento, které si majitel zaparkoval v Univerzitní ulici. Z vozidla odcizil fotoaparát s objektivem a peněženku s doklady a penězi. Majiteli způsobil škodu ve výši čtyřiceti tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí.

Další vozidlo neuniklo pozornosti zlodějů ve čtvrtek kolem poledne. Majitel, který zaparkoval v ulici Pöttingova, přišel o satelitní navigaci.

„Do třetice ve stejnou dobu vnikl zloděj do auta zaparkovaného na parkovišti v Kafkově ulici. Ze sedadla ukradl ledvinku s penězi a doklady. Do všech tří aut se pachatel dostal poté, co rozbil skleněnou výplň dveří,“ informovala Vlachová.

Policisté se na časté krádeže z automobilů snaží reagovat preventivními akcemi. Jednu z nich uskutečnili v pátek – v centru Olomouce kontrolovali, zda mají řidiči v autě odložené věci.

„V automobilech byly zejména na sedadlech volně odložené igelitové tašky s nakoupeným zbožím, mobilní telefony a v několika případech i různé složky s písemnostmi. Řidiči neužívají ani možnosti ukrýt před odchodem z vozidla odnímatelný panel,“ konstatovala policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Vloupání do vozidel a následné krádeže věcí z nich je podle nich přetrvávající problém. Přestože se této trestné činnosti nedá úplně zabránit, lze ji vhodnou prevencí alespoň snížit na minimum a to tím, že majitelé aut nebudou ve svých vozech nechávat žádné věci, které by přilákaly pozornost potencionálního pachatele.

„Ten jde totiž vždy s jistotou do automobilu, ve kterém se něco na viditelném místě nachází. Apelujeme tedy na občany, aby si své věci odpovídajícím způsobem chránili,“ uvedla mluvčí.