Až dosud policisté v Olomouckém kraji vyšetřovali především krádeže velkého množství pohonných hmot ze stavebních a zemědělských strojů zaparkovaných na odlehlejších místech. Jeden z největších takových případů se v únoru stal v Rozstání na Prostějovsku.

„Z pěti zemědělských vozidel stačili neznámí zloději přes noc ukrást 640 litrů nafty. Celková škoda odcizením a poškozením dosáhla skoro čtyřiadvaceti tisíc korun," řekla k případu krajská policejní mluvčí Irena Urbánková. Během uplynulého víkendu ukradl přes 200 litrů motorové nafty neznámý pachatel z nákladního vozidla zaparkovaného před restaurací Koliba v Zábřehu. Řidič ztrátu vyčíslil na 10 300 korun.

Rychle a efektivně

V Olomouci a okolí se ale teď zloději nově zaměřují na krádeže menšího množství benzínu z osobních automobilů odstavených na velkých parkovištích. Navrtají nádrž, pohonné hmoty z ní vysají a zmizí. V úterý ráno zjistil u svého vozu děravou a prázdnou nádrž majitel Škody Fabia zaparkované ve Štursově ulici v Olomouci. Zmizelo z ní pětačtyřicet litrů benzínu, škoda na automobilu samotném je však dvanáct tisíc korun.

Tento druh krádeží je novinkou posledních několika týdnů. Dochází k nim převážně v Olomouci, výjimečně i v okolí.

„Jinde v kraji se pohonné hmoty stále kradou hlavně z nákladních vozidel a zemědělských strojů. Na nich pachatelé poškodí víčko nádrže a naftu odčerpají po desítkách či stovkách litrů, nádrž obvykle nezničí. Z osobních aut naproti tomu zmizí benzín v hodnotě kolem tisícikoruny, škoda na vozidle ale bývá až desetkrát vyšší," řekla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že pachatelům při dopadení hrozí až dva roky vězení.

Jak se bránit?

O třicet litrů benzínu přišel před několika dny stejným způsobem majitel fabie zaparkované na parkovišti v Olomoucké ulici v Litovli. Neznámý pachatel navrtal nádrž a odsál z ní třicet litrů benzinu v hodnotě necelé tisícikoruny. Šofér však za výměnu nádrže zaplatí téměř sedm a půl tisíce. Možností, jak se bránit před těmito pachateli bohužel moc není. Policisté doporučují, aby lidé přes noc nenechávali vozidla například na parkovištích u supermarketů nebo v tmavých neosvětlených uličkách. Pokud je to možné, je nejlepším řešením parkovat na osvětleném místě či v blízkosti bezpečnostních ka­mer.

Olomoucká policie nyní žádá o pomoc při pátrání po pachatelích navrtávajících nádrže osobních vozidel. „Pokud si lidé uprostřed noci všimou podezřelých osob pohybujících se kolem zaparkovaných automobilů, mohou nás na místo přivolat prostřednictvím tísňové linky 158 nebo kontaktovat nejbližší policejní služebnu. Žádného ze zlodějů, kteří se těmito krádežemi zabývají se zatím nepodařilo dopadnout," dodala Štrbáková.