Jen ve středu minulý týden zmizela v Olomouci jízdní kola za čtyřiadvacet tisíc korun.

„Ze sklepních kójí sebrali zloději kola v ulici Poupětova a Kmochova,“ informovala policejní mluvčí Marta Vlachová.

Na kole neodjel ani muž, který jej uzamkl ve stojanu na Nábřeží Přemyslovců. „Když se za hodinu na místo vrátil, kolo už nenašel,“ řekla mluvčí.

Zloději bývají na lup dobře připravení a hlavně informovaní.

„Dávají si navzájem tipy. Pozorují, kdo má jaké kolo a kam ho schovává,“ prozradil Jaroslav Zbíral z olomoucké cykloprodejny.

Sám má se zloději jednu nemilou zkušenost.

„Kolo mi ukradli před dvěma lety. Zloděje jsem znal, při činu jsem ho však bohužel nechytil, takže se mi mohl smát do očí a nikdo mu nic nedokázal,“ řekl Zbíral.

Způsobů, jak ochránit své kolo před zloději, je několik. Hlavně v panelových domech je důležité zamykat všechny dveře, jak vstupní, tak do společné kolárny nebo do sklepa.

Drahá kola jedině do bytu

„Pokud je v místnosti nějaká tyč, například radiátor, je dobré kolo připevnit ještě k ní. Obecně bych však majitelům drahých kol nedoporučovala nechávat je jinde než v bytě,“ řekla policejní mluvčí Marta Vlachová.

Na zabezpečení kola se nevyplácí šetřit. Kvalitní zámek je podle prodejce to nejmenší, co člověk může pro své kolo udělat.

„Se zámkem za dvě stovky si zloděj jednoduše poradí. Ten jde totiž při troše snahy přestřihnout i obyčejnými nůžkami,“ vysvětlil Zbíral.

Řetezy nebo "pískací" zámek s čipem

Cyklistům doporučuje kvalitnější, článkové řetězy.

„Ty ale stojí kolem osmi stovek a z vlastní zkušenosti vím, že se za ně mnoha lidem nechce utrácet. Jenže nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné věci,“ doplnil.

Další možností, jak minimalizovat riziko, je pořízení zámku s čipovou signalizací, která při poškození začne pískat.

„Je to malá krabička, která vyjde na dvě stě korun,“ vysvětlil prodavač.

Některé pojišťovny, například Česká podnikatelská nebo Allianz, mají ve své nabídce přímo pojištění jízdních kol. Určitě se také vyplatí zainvestovat do pojištění sklepa.

„Sklep se nevztahuje na plochu bytu, je důležité ho připojistit,“ vysvětlil Marek Šuba z pojišťovny Allianz.

O tom, zda pojišťovna ukradené věci proplatí, rozhoduje policejní protokol.

„Pokud tedy policista uzná, že sklep byl jednoznačně vykraden cizí osobou, není s vyplacením pojistky problém,“ doplnil.

Michaela Michalcová