První případ vloupání policistům ve čtvrtek nahlásil majitel rodinného domu v Uničově. Neznámý pachatel vnikl na oplocený pozemek, rozbil okno a dostal se do jednoho z pokojů.

„Z něj odcizil přenosný počítač, čtvery zlaté hodinky, tři krabice doutníků a pánský parfém. Majitel škodu vyčíslil na téměř 158 tisíc korun," upřesnila krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková. Další případ se během noci na pátek stal v Brníčku na Uničovsku. Po rozbití dveří zadního vchodu zloděj z obývacího pokoje ukradl notebook. Majitel nemovitosti celkovou škodu vyčíslil na více než 31 tisíc korun.

O pár hodin později oznámila krádež věcí v hodnotě téměř 51 tisíc korun osmačtyřicetiletá žena z Daskabátu. Zloděj na jejím domě rozbil okno a pak přes spižírnu vnikl do interiéru. Odnesl si zlaté šperky a finanční hotovost. Po poškození okna se v noci na pátek do nemovitosti ve Velkém Týnci na Olomoucku dostal další zloděj.

„Dům prohledal a odnesl si notebook a zlatý řetízek. Majitel si je cení na 23 tisíc korun," poznamenala Štrbáková. Nezajištěné a neuzamčené dveře na domě v ulici Obora ve Šternberku v noci na čtvrtek nalákaly neznámého pachatele. Ten pak z kuchyně ukradl značkovou tašku s doklady, platební kartou a peněženkou. Sedmadvacetiletý majitel přišel o věci za sedm tisíc korun.

Jak se ochránit?

Všem těmto případům se dá podle odborníků, kteří se specializují na zabezpečovací systémy, zabránit instalací elektronických senzorů či kamerových systémů. Ty zaznamenají pohyb zloděje a buď v domě rozezní sirénu nebo rovnou pošlou krátkou textovou zprávu či videozáznam na mobilní telefon majitele nemovitosti.

„Čidla jsou bezdrátová a mají záložní zdroje na baterie. Majitelé domů se nemusejí obávat, že budeme sekat do omítek drážky pro rozvody. Pokud jsou potřebné součástky na skladě, je vše hotové během dvou dnů. Na dovolenou už mohou odjet s klidem, že mají domácnost elektronicky hlídanou," řekl Roman Dovčiak, majitel olomoucké firmy, která se montážemi těchto zařízení zabývá.

Elektronické zabezpečení běžného rodinného domu pomocí senzorů podle něj přijde i s prací na zhruba dvacet tisíc korun. Kamerové systémy jsou dražší, na jeden domek však obvykle nestojí více než padesát tisíc.

Přibližně pětatřicet tisíc korun investovala před dvěma lety do zabezpečovacího systému svého domu také třiačtyřicetiletá Pavla z Olomoucka.

„Bydlíme v satelitu, v okolí tehdy během krátké doby vykradli tři novostavby. Od té doby jsme trnuli, kdy se nám to stane také. Pak jsme nechali nainstalovat do celého domu čidla. Loni na dovolené v Tunisu mi mobil hlásil, že máme doma zloděje. Naštěstí se ukázalo, že je to starší syn, který nám přijel zalít květiny a zapomněl odkódovat," vzpomněla žena.

Dalšími možnostmi, jak zabezpečit okna a dveře jsou bytelné mříže, bezpečnostní folie a bezpečnostní žaluzie. V době letní dovolené se vyplatí požádat sousedy a příbuzné, aby na byt či dům dohlédli a pravidelně vybírali poštovní schránku. Při každém opuštění domácnosti je dobré zavírat okna a nenechávat je otevřená ani na ventilaci. V bytě je vhodné nainstalovat elektronické zařízení, které umožňuje v nepravidelných časech zapínat světla, rádio či televizi a udržovat tak zdání, že je domácnost stále obydlena.