Přetrvávající otazníky nad tím, kdo jim chtěl ublížit, nerozptýlily u Romů obavy. Ty po sobotním útoku ve dvacet kilometrů vzdáleném Vítkově ještě zesílily.

„Nepodařilo se vypátrat konkrétního pachatele a případ byl v tuto chvíli odložen,“ sdělila včera k lednovému případu policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Stejně tak policie nedopadla útočníky z podzimního ataku a po několika měsících pátrání případ prošetřovaný jako obecné ohrožení odložila. Policie nepřišla na žádné indicie prokazující, že by oba případy spolu souvisely.

Romové tehdy volali po tom, aby policie pachatele dopadla co nejdříve. Tvrdili, že mají obavy o svoji bezpečnost. O tom, jestli šlo o rasový útok skinů, neměli pochybnosti. Jiní ale mluvili o klukovině a objevily se i spekulace o vyřizování si účtů.

„To, že nikoho nechytili, akorát zvětší strach Romů,“ reagoval Milan Lacko z Moravského Berouna. „Jak se takovým napadením v noci, když lidi spí, můžeme bránit? Zabednit okna a nikam nechodit? Policie by měla přitvrdit a zákony by se měly zpřísnit. Jinak mi nikdo nevymluví, že je zájem na tom, aby nás někdo mlátil a upaloval,“ míní Rom.

ČTĚTE TAKÉ:Útok zápalnými lahvemi, Romové mluví i o kopání do žen

Po sobotním, vůbec nejzávažnějším a předem připraveném útoku na Romy ve dvaadvacet kilometrů vzdáleném Vítkově, kdy dvouleté dítě utrpělo těžké popáleniny a lékaři bojují o její život, běhal mráz po zádech i Romům z Moravského Berouna: „Tohle není rasismus, ale terorismus. Policie i vláda by měla začít něco dělat,“ reagoval Milan Lacko.

První žhářský útok v Moravském Berouně se odehrál vloni v září, kdy útočníci v noci vhodili na dům v ulici Ostrov obývaný Romy dvě zápalné láhve. Jedna naštěstí narazila na okenní rám a do kuchyně v přízemí nedopadla. V bytě tehdy spalo sedm lidí. Další skončila v chodbě domu. „Neumím si představit, kdyby proletěla sklem a vybouchla uvnitř,“ svěřila Marie Lacková, která v domě žije.

Letos v lednu opět v noci vhodil útočník zápalné láhve do přízemního bytu v domě na náměstí 9. května. Uvnitř nikdo nebyl. Romové tvrdí, že už v sobotu odpoledne na ně zaútočili neznámí mladíci, a proto spali jinde. Kolemjdoucí muž si ohně všimnul a požár uhasil.

V domě obývaném převážně Romy má trvalý pobyt jedenadvacet lidí. Obyvatelka domu Ylona Peštová tehdy popisovala, že z domu odešli na noc k příbuzným po odpoledním napadení mladíky. Tvrdila, že ti do ní a syna kopali. Policejní mluvčí Dolejšová sdělila, že ani v tomto případě se nepoařilo pachatele vypátrat.

Vloni na podzim se ještě další žhářský útok odehrál ve dvacet kilometrů vzdáleném Bruntále. Láhev tehdy proletěla do kuchyně, kde zažehla oheň. Ani tehdy se nikdo nezranil, protože rodina stačila místnost rychle opustit. Také v tomto případě nezjistila policie spojitost s těmi z Moravského Berouna.