V Olomouci měl koncem června jeden muž žijící v panelovém domě ve Stiborově ulici problém se sexuálními hrátkami lidí v sousedním bytě a zavolal na ně městskou policii. „Stěžoval si na svoji sousedku, která ho prý hlasitým sexem neustále budí ze spaní," popsal mluvčí olomoucké městské policie Petr Čunderle.
Dvaadvacetiletá žena tak dostala o půl druhé v noci vyhubováno od strážníků. Mezi další olomoucké kuriozity patří také muž, který se činnosti na počítači věnoval tak náruživě, že údery do myši rušil muže ve vedlejším bytě.
Hlasitá hudba i hovor
Nejčastější důvody, které lidem v souvislosti s rušením nočního klidu vadí, jsou ovšem více přízemní. „Jedná se o hlasitou hudbu v bytech, hlučné hovory na předzahrádkách zejména v letních měsících, reprodukce hudby na akcích pod otevřeným nebem, v klubech, hospodách," popsal Petr Čunderle. Od začátku roku do konce prázdnin vyjížděli strážníci v Olomouci k 253 takovým případům.
Olomoucká radnice řešila za poslední tři roky v přestupkových řízeních 164 porušení nočního klidu. „Ve 37 případech byla uložena sankce," sdělila mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.
O něco méně lidí, kteří v noci hlučeli, zaznamenali v Šumperku. „Od ledna 2013 do současné doby projednávalo oddělení přestupků celkem 112 případů rušení nočního klidu. Sankce byla uložena v 63 případech," vyčíslila Eva Rutarová, referentka oddělení kultury a vnějších vztahů v Šumperku.
Hlásí se i zuřivé záchvaty
Lidem v Přerově vadí třeba hlasitější výměny názorů z bytů nebo restauračních zařízení, ohlášeny byly také zuřivé záchvaty, při nichž lidé uštědřovali kopance nábytku. „V drtivé většině se však jednalo o rušení nočního klidu pouštěním hlasité hudby," upřesnila mluvčí radnice Lenka Chalupová.
Ve městě napočítali za poslední tři roky zatím 68 přestupků tohoto charakteru, pokutou skončilo více než 60 procent z nich.