Přesně takovou částku z něj po navázání kontaktu vymámila osoba, která se vydávala za ženu pocházející z jednoho ze států bývalého Sovětského svazu.

Odesílatelem zprávy byl však neznámý podvodník, kterému šlo jen o peníze.

Údajná žena, která nezapomněla k mailu připojit i svoji fotografii, muži dokonce slíbila sňatek.

Toužila přiletět do Česka, mělo to však háček. Chyběly jí peníze na letenku či vyřízení víza.

„V průběhu několika dalších měsíců se pak snažila působit na jeho city, a pod nejrůznějšími záminkami a přísliby se jí podařilo postupně z muže vylákat 825 tisíc korun,“ popsala policejní mluvčí Irena Urbánková.

Peníze důvěryhodný muž zaslal v několika platbách prostřednictvím mezinárodních peněžních převodů na zahraniční bankovní účet.

Cizinka však nepřiletěla. Naopak, přestala komunikovat. Teprve poté okradený pojal podezření, že by mohlo jít o podvod, a obrátil se na policii.

„V dané věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání podvodu. Pachateli hrozí až 8 let vězení,“ řekla Urbánková.

Falešný americký voják i Australan z mírových sborů

Policie před podobným seznamováním se na internetu varuje.

„Při komunikaci v prostředí internetu je nutné být zvláště opatrný a ostražitý. Anonymita internetu umožňuje pachatelům jednoduše vyhledávat potenciální oběti a bez nutnosti jakéhokoliv osobního kontaktu poměrně rychle a hlavně účinně mohou lákat z těchto obětí peníze,“ upozorňují kriminalisté.

Špatnou zkušenost s komunikací přes internet mají od loňského roku i dvě ženy z Olomouckého kraje. Zdravotně postiženou, 57letou obyvatelku Přerova okradl o 700 tisíc korun podvodník vydávající se za amerického vojáka sloužícího v Sýrii.

„Ženě napsal, že jí poslal balíček se 400 tisíci dolary a zlatem, který zadrželi celníci v Turecku. Požádal jí, aby zaslala několik tisíc eur za proclení zásilky," popsal případ mluvčí krajských policistů Libor Hejtman. Žena utratila nejen svoje úspory, ale ještě se zadlužila u různých finančních institucí.

Druhou obětí se stala 50letá žena ze Šternberku. Ta se pro změnu seznámila s údajným Australanem, který měl pracovat v mírových sborech OSN v Somálsku.

Poslal jí balíček s elektronikou a zlatem, který však doputoval jen do Turecka, kde jej zabavili celníci.

Smyšlená úhrada cla stála ženu okolo 1,25 milionu korun.

Oba případy vyšetřují kriminalisté z oddělení kybernetické kriminality.