Ten zemřel loni v srpnu způsobem, který se soudu nepodařilo zjistit.

Fojtek se přiznal pouze k tomu, že vozidlo, ve kterém bylo i tělo muže, zapálil poblíž Branné na Šumpersku.

„Jeho mrtvolu jsem vůbec neviděl,“ hájil se při tom mladý podnikatel.

Vrchní soud ve středu potvrdil Fojtkovi trest rok vězení za poškozování cizí věci udělený na konci října krajským soudem. S verdiktem tehdy nesouhlasila státní zástupkyně, případ tak putoval k vrchnímu soudu.

Rok, na který soud poslal Fojtka za mříže, však muž již strávil ve vazbě. Z jednání na vrchním soudu mohl jít tedy rovnou domů.

Podle předsedy soudního senátu Libora Losy ale záleží jen na svědomí obžalovaného, jak se s celou záležitostí, která se loni v létě stala, vypořádá.

„Jenom vy víte, jak muž zemřel. A jen vy s tím budete žít do konce života,“ řekl na závěr soudního líčení směrtem k Fojtkovi předseda senátu.

Případem Fojtkova zavražděného věřitele se krajský soud zabýval už na podzim letošního roku. V soudní síni vypovídaly desítky svědků, zazněly posudky psychologů, psychiatrů i soudních lékařů, řešily se výpisy volání z mobilních telefonů.

Přesto nikdo nedokázal stoprocentně určit, co bylo příčinou smrti tehdy třicetiletého muže, zda mohl zemřít nešťastnou náhodou, nebo se stal obětí násilného trestného činu.

Z těla bezmála dvoumetrového muže zbylo podle státní zástupkyně jen sedmnáctikilo­gramové torzo.

Před Vrchním soudem v Olomouci stanuli ve středu ještě dva svědkové – Fojtkův bratr, který odmítl vypovídat, a matka Fojtkova známého.

Právě ten se totiž podle obžalovaného měl se zavražděným mužem ještě před jeho smrtí poprat a mrtvolu měl naložit do auta. To mu však rovněž nikdo neprokázal, přestože obhájkyně Julie Xinopulosová již v minulosti před soudem prohlásila, že tento Fojtkův známý lže.

„Já sám jsem se žádného násilného trestného činu nedopustil, nikoho jsem nezabil. Všechno ostatní, co se stalo, mě moc mrzí. Nevím, proč jsme se choval tak, jak jsem se choval, proč jsem poškozenému nezavolal záchranku. Byl jsem vystresovaný, jednal jsem ve velké panice a stresu,“ řekl Fojtek.

Podle soudce Losy má celý případ plno děr. Vyjádření obžalovaného je prý nevěrohodné a v řadě podrobností rozporné. V celé věci se už ale nedají doplnit žádné důkazy a soud provedl v celém dokazování maximum.

„Je nepochybné, že poškozený zemřel, byl odvezen do Jeseníků a zapálen. Z důkazů nemůžeme zjistit, jak zemřel, a to je podstatné. Proto nemůžeme jednoznačně říci, kdo a jak sena jeho smrti podílel,“ řekl.

Poukázal však na to, že obžalovaný Fojtek se pravděpodobně s celou situací svěřil svým nejbližším, o čemž svědčily i časy telefonických hovorů.

„Záleží jen na nich a na jejich svědomí, jak se se smrtí člověka vypořádají,“ řekl.

SOUVISEJÍCÍ: Auto s mrtvým spálil, věřitele ale nazabil. Dostal jeden rok