Na služebny přinesli kromě střelných zbraní a nábojů také tritolové náložky nebo protiletecký kanon z druhé světové války.

Odevzdat dosud neregistrované zbraně a střelivo a vyhnout se tím trestního stíhání pro přečin nedovolené ozbrojování mohli lidé od července do konce prosince loňského roku.

Na policejní služebny v Olomouckém kraji v rámci takzvané zbraňové amnestie přinesli celkem 244 zbraní a 14 595 kusů střeliva.

„Z tohoto počtu jsme do úschovy přijali 228 zbraní a 253 kusů střeliva, zbytek je dar státu," upřesnil vedoucí odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál krajského policejního ředitelství Jaroslav Vilímovský.

Policisté nejčastěji na služebnách přijímali krátké střelné zbraně. Největší zájem o zbraňovou amnestii projevili obyvatelé z Olomoucka, nejmenší naopak z Jesenicka.

Mezi kuriozitami byla například tužka upravená ke střelbě, protiletecký kanon z druhé světové války ráže 30 milimetrů nebo samonabíjecí pušky ze stejného období.

Všechny odevzdané zbraně byly odeslány na prověření na odbory kriminalistické techniky. Tam se zjišťuje, zda s nimi nebyl v minulosti spáchaný trestný čin.

„Pokud se zjistí, že zbraň nebyla použita k trestné činnosti, je možné ji dodatečně zlegalizovat. Například zmíněný kanon si pak majitel ponechá pro sběratelské účely," poznamenal Jaroslav Vilímovský.

Pracovníci odboru pro zbraně a bezpečnostní materiál podle něj v letošním roce počítají s podstatně více kontrolami než v minulosti.

„Ve srovnání s rokem 2014 navýšíme kontrolní činnost o 30 procent. V Olomouckém kraji se však obyvatelé nemusejí obávat nějakých rizikových areálů nebo toho, že by došlo k podobnému problému, jaký se aktuálně řeší ve Vrběticích na Zlínsku," ujistil Jaroslav Vilímovský.