Tomáš Francl se postavil zejména proti výši výjimečného trestu.

„Obžalovaný nezpochybňuje svou vinu, ale podle něj se daného jednání nedopustil tak, že jej lze kvalifikovat jako jednání s rozmyslem a zvlášť surovým způsobem," vysvětloval mužův advokát.

„Rozmysl je v případě patrný. Jak už bylo zmíněno, připravil si nůž, položil si jej na postel vedle své babičky, vytvořil si světelné podmínky, aby na vše dobře viděl," připomněl vrchní státní zástupce. „Po celou dobu není žádný okamžik, kdy by zaváhal," dodal ještě.

Odvolací senát v čele s Petrem Angyalossym se závěry krajského soudu a čtyřiadvacetiletým vězením pro Tomáše Francla v zařízení se zvýšenou ostrahou souhlasil.

„Odvolání se zamítá," zaznělo z úst předsedy. Tomáš Francl podle rozhodnutí jednal logicky a promyšleně, nikoli v afektu. Obžalovaný se ještě může dovolat k soudu nejvyššímu.

Začal ji dusit, pak ji bodnul do krku

Tomáš Francl ve své dřívější výpovědi tvrdil, že si chtěl kvůli rozchodu s přítelkyní vzít život, ale nakonec vše dopadlo jinak. Měl dojít do ložnice, kde spala jeho babička.

„Začal jsem ji dusit. Pak jsem ji bodnul do krku. Než jsem ji bodnul, chrčela," popisoval. Jakmile byla žena mrtvá, přesunul se nejspíš mladík do vedlejší místnosti, kde spal jeho dědeček, toho podřízl. Vzápětí vypáčil skříň svých prarodičů a sebral z ní 51 tisíc korun.

S penězi si měl jít užívat do kasina a nakonec do prostějovského klubu za prostitutkami. S jednou z nich strávil několik desítek hodin, například na jídle nebo v aquaparku. Během popíjení alkoholu se jí prý k hrůznému činu přiznal.

„Říkal mi, že si to chtěl vyfotit, asi tu krev, tu babičku. Ale nevyfotil," sdělila před krajským soudem mladá žena.

Hm, hm, trochu je mi to možná líto

Tomáš Francl se podle svých slov hodlal přiznat. Nakonec to ale neudělal, alespoň ne přímo. Zavolal své bývalé přítelkyni, té řekl, čeho se dopustil.

„Nechtělo se mi tomu věřit. Když jsem se ho ptala, jestli je mu to líto, řekl ‚hm, hm, možná trochu. Dědy jo, toho jsem měl rád'," vypovídala v lednu jeho bývalá přítelkyně. Žena zavolala policii, která těla objevila. Tomáš Francl se poté kriminalistům vydal. U krajského soudu projevil lítost.

„Mrzí mě, co se stalo babičce a dědovi. Omlouvám se tímto celé rodině, že jsem jim způsobil takovou bolest a utrpení," oznámil.